Sterowniki PLC to niezwykle popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o automatykę przemysłową. Współcześnie nie jest łatwo znaleźć przedsiębiorstwo, w którym nie ma tego elementu. Sterowniki PLC wykorzystuje się do różnych celów przemysłowych. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku programowanie sterowników PLC. Warto dowiedzieć się na czym polega określone działanie.

Co warto wiedzieć na temat budowy i działania sterownika PLC?

Każdy sterownik tego typu wyposażony jest w jednostkę centralną CPU, a także moduły wejściowe i wyjściowe. Mogą one być w stałym połączeniu z jednostką centralną bądź też dołączone do niej na szynie montażowej. Każde z przedstawionych rozwiązań ma zarówno dobre, jak i złe strony. Wejścia, a także wyjścia, które podłączone są do jednostki centralnej, zajmują dużo mniej przestrzeni. W tym przypadku możliwości programowania są ograniczone. W odniesieniu do osobnych modułów programista podejmuje decyzję dotyczącą tego, ile wyjść i wejść pragnie podpiąć

Wszystko zależy od możliwości sterownika. Moduły dysponują wejściami lub wyjściami cyfrowymi albo analogowymi. Operator komponentu uruchamia przycisk start, co powoduje przesyłanie sygnału przez moduł wejściowy do jednostki centralnej. Ona natomiast przetwarza sygnał na formę, która jest zrozumiała dla urządzenia – podkreśla profesjonalista reprezentujący firmę APSP-Automation, która specjalizuje się w automatyce przemysłowej i elektryce. Przez dźwięki wyjściowy ma wpływ na aktywność obiektu sterowania.

Na czym polega programowanie sterowników PLC?

Programowanie sterowników PLC obejmuje dwa etapy, a mianowicie sprzętowy i programowy. Pierwszy polega na właściwym połączeniu elementów wejściowych, a także wyjściowych z CPU na szynie instalacyjnej. Są one tak opisane, aby nie doszło do nieprawidłowości podczas ich łączenia. Ilość wykorzystanych modułów uzależniona jest od celu, który pragniemy zrealizować. Następne działanie polega na napisaniu instrukcji w jednym z języków programowania. Wskazać należy wiele narzędzi, które używane są do programowania sterowników. W programie, który jest odpowiedni dla konkretnego rodzaju sterownika, tworzy się schemat, który musi być spójny z ustawieniami modułów zawierający algorytm pracy procesu.