Osad z kamienia w wodzie to duży problem zarówno w gospodarstwie domowym, jak i zakładzie przemysłowym. Twarda woda prowadzić może do uszkodzenia urządzeń takich jak pralka czy zmywarka. Z problemem tym możemy radzić sobie poprzez stosowanie środków do odkamieniania, jednak warto zastanowić się nad zamontowaniem specjalnego zmiękczacza opartego na metodzie jonowymiennej.

Zastosowanie zmiękczacza wody

Dla większości z nas codziennością jest osad z kamienia na elementach armatury kuchennej czy łazienkowej oraz problemy z pralką lub zmywarką spowodowane kamieniem osadzającym się na ich ważnych częściach. Usuwanie takiego nalotu wymaga od nas wiele pracy i zastosowania różnego rodzaju środków chemicznych, a problem i tak regularnie powraca.

Jego nasilenie jest różne w poszczególnych miastach, ponieważ inny jest w nich stopień twardości. Mierzony jest on w stopniach niemieckich, gdzie jeden stopień oznacza, że na 1 l wody przypada 10 mg tlenku wapnia oraz 17,86 węglanu wapnia. Za wodę miękką uznaje się wodę o twardości niższej ni 15 stopni niemieckich, za twardą – o twardości przekraczającej 20 stopni niemieckich.

Zmiękczenie wody wodociągowej pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze dotychczas wykorzystywane na odkamieniacze oraz inne preparaty myjące czy środki piorące. Wydajniejszy będzie też kocioł grzewczy, który napełniamy wodą. Zastosowanie zmiękczacza poprawi znacząco estetykę naszego domu, ponieważ pozbędziemy się uporczywego osadu na umywalce czy w prysznicu. Twarda woda może stanowić problem również dla naszego zdrowia i powodować zmiany skórne – z nimi nie poradzimy sobie bez zmiany jakości wody.

Metoda jonowymienna w zmiękczaniu wody

Wodę możemy zmiękczyć poprzez usunięcie z jej składu czynników powodujących twardość. Zmiękczacz wykorzystujący metodę jonowymienną zamienia jony wapniowe oraz magnezowe na jony sodu. Odpowiedzialna za ten proces jest żywica jonowymienna, przez którą przepływa uzdatniona woda. Zdolność jonowymienna żywicy zostaje po pewnym czasie wyczerpana, a wtedy następuje regeneracja złoża za pomocą nasyconego roztworu soli, czyli solanki. Im więcej żywicy zawiera zmiękczacz, tym dłużej jest on w stanie pracować. Nowoczesny sprzęt do filtracji oraz zmiękczania wody oferują firmy działające w branży uzdatniania wody, takie jak Aqua Poland.

Zmiękczacze wody powinny być montowane na głównym przyłączu wody zimnej do budynku, przed kotłem grzewczym. Głowicę sterującą zmiękczacza powinniśmy ochronić za pomocą filtru narurowego zamontowanego przed zmiękczaczem. Sam filtr zmiękczający składa się ze zbiornika ciśnieniowego wykonanego z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym oraz automatycznej głowicy. W specjalnej obudowie znajduje się natomiast butla z żywicą i komora soli. Urządzenie oparte na metodzie jonowymiennej jest całkowicie bezobsługowe, a możliwość regeneracji pozwala na użytkowanie go przez wiele lat.