Okres wakacyjny sprzyja wycieczkom z przyczepą kempingową. Najpierw trzeba jednak się do tego dobrze przygotować. Urządzanie własnej przyczepy kempingowej można porównać do aranżowania wystroju domu czy mieszkania. Przyczepa musi być praktycznie wyposażona, by wakacyjne wycieczki były przyjemnością. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli, które powinny zapełniać jak najmniej miejsca. Jak zatem mądrze urządzić przyczepę kempingową i jak przygotować się do podróży?

W co wyposażyć przyczepę kempingową?

Przyczepy samochodowe na kemping muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt. Najważniejsze części do przyczep kempingowych to przede wszystkim elementy chłodzenia i ogrzewania. Najpopularniejsze systemy grzewcze stosowane w tego typu pojazdach drogowych to piecyki zasilane gazową butlą lub elektrycznie, bojlery do ogrzewania wody oraz klimatyzatory. Urządzenia do klimatyzacji mogą być instalowane w podłodze lub pod sufitem. 

Jeśli wybieramy się na pole kempingowe, prywatność zapewnią nam wszelkiego rodzaju rolety, markizy i przedsionki. Mocuje się je z boku kampera lub doczepki albo do dachu. Dodatkowe boczne lusterka umożliwią za to stały monitoring i poczucie bezpieczeństwa. Warto także zamontować z tyłu samochodu bagażnik na rowery, dzięki czemu będzie można wziąć na urlop swoje jednoślady i wybrać się na wycieczkę rowerową. 

Niezbędne meble, naczynia i sztućce, multimedia tzw. caravaningowe np. telewizory, uchwyty, organizery, siatki do przechowywania bagażu czy grille to akcesoria kempingowe, które dobrze jest wziąć pod uwagę. 

Pomieszczenia w przyczepach kempingowych - jak je urządzić?

Gotowe przyczepy kempingowe zwykle podzielone są na poszczególne pomieszczenia. W przypadku wynajmu samochodów na kemping, jak i tych kupionych na własność, składają się one zazwyczaj z małej kuchenki, łazienki i sypialni - w zależności od wielkości konstrukcji. 

Wyposażenie kuchni tworzą zlewozmywak, lodówka, kuchenka na gaz i szafki, dostosowane do niewielkiej przestrzeni oraz mały stolik i miejsce do siedzenia. Jeśli chodzi o toalety turystyczne, występują w formie tzw. „klocków” lub z kasetą do opróżniania. Wyposażenie części łazienkowej uzupełnia brodzik oraz bateria umywalkowa, czasem też kabina prysznicowa. 

Część sypialniana oczywiście składa się z łóżka. Nad i pod łóżkiem najczęściej znajdują się pojemne szafki i schowki do przechowywania. Aby pomieszczenie było przytulne warto je zaaranżować za pomocą poduszek dekoracyjnych, koców, pledów i innych tkanin. Na ścianie można powiesić obrazki czy plakaty. Trzeba jednak pamiętać o umiarze - im mniejsza przestrzeń, tym mniej dodatków wybierajmy. Wnętrze nie powinno być bowiem zbyt zagracone. 

przyczepa kempingowa

Jak przygotować przyczepę kempingową przed podróżą?

Podróż powinna być bezpieczna. Niezależnie więc od tego, czy mamy nową, czy już używaną przyczepę kempingową, przygotowanie jej do podróży powinniśmy rozpocząć od jej przeglądu. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na osprzęt np. butle gazowe. Aby sprawdzić działanie podpór używanych na postojach, po prostu składa się je i rozkłada. Należy je posmarować specjalnym preparatem, podobnie jak tzw. zaczepy kulowe. Zaleca się również zakupienie akcesoriów do parkowania i poziomowania, które zapewnią komfortową jazdę. 

Podłączanie przyczepy do pojazdu nie jest natomiast wcale trudne. Wystarczy tylko ustawić hak auta pod zaczepem, a następnie go opuścić. Potem należy go zablokować, wpiąć kabel i zamocować linkę bezpieczeństwa. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu świateł czy hamulców.

Po upewnieniu się, że wszystko działa jak należy, można przejść do... czyszczenia. Aby przyczepa wyglądała czysto i schludnie należy najpierw zaopatrzyć w środki chemiczne, a więc różnego rodzaju płyny do mycia. Zewnętrzną część pojazdu można umyć tradycyjnym szamponem do samochodów. W podróży potrzebne będą również ręczniki papierowe i papier toaletowy oraz worki na śmieci. Gdy już nasz wakacyjny pojazd jest w pełni sprawny, czysty i wyposażony w niezbędne rzeczy, można ruszać w drogę!

Zaplanuj swoje idealne wakacje! Sprawdź: Przyczepa kempingowa czy kamper – co wybrać?