4 polskie miejscowości, do których warto się wybrać na wczasy w górach!

2019-07-19

Na wyjazd w góry wcale nie trzeba czekać do zimy. Na urlop w górach można się równie dobrze wybrać w sezonie letnim. Dzięki temu uniknie się tłumów jak w nadmorskich kurortach. Wypoczynek na łonie natury w otoczeniu górskich krajobrazów to propozycja dla osób szukających ciszy i spokoju. Planujesz wczasy w górach? Zapraszamy do naszego przewodnika po 4 górskich miejscowościach, które warto sprawdzić!

Letnie atrakcje Zakopanego

Południowa Polska to przede wszystkim Zakopane i jego atrakcje. Należy się jednak liczyć z tłumami turystów. Dlatego też najlepiej wybrać się do Zakopanego pod koniec sierpnia lub na początku września. Do zakopiańskich atrakcji należą:

  • Krupówki. Chaty góralskie są nieodłącznym elementem tworzącym zakopiański krajobraz. Na tej słynnej ulicy mieszczą się liczne sklepy, galerie, restauracje oraz hotele wypoczynkowe. W pobliżu znajduje się także Muzeum Tatrzańskie z bogatą kolekcją skał, minerałów i obrazów, jak również dworzec i kościół w stylu neoromańskim.
  • Galeria Figur Woskowych. Wystawa zlokalizowana na Krupówkach obejmuje eksponaty naturalnej wielkości znanych osób, a w tym sportowców. Można tu zrobić sobie zdjęcie z sobowtórem słynnego skoczka Adama Małysza lub Kamila Stocha, przybić piątkę z Justyną Kowalczyk, a nawet spotkać Mike’a Tysona.
  • Morskie Oko. Największe jezioro w Tatrach ma powierzchnię 34,93 ha. Znajduje się w okolicy Doliny Rybiego Potoku, tuż przy lokalnych górskich szczytach. Z jeziora widać też doskonale wzniesienia m.in. Rysy, Miedziane czy Opalony Wierch.

Spacery po Dolinach Kościeliskiej i Chochowskiej oraz wycieczki na Giewont przez Kondratową i Kalatówkę do Kuźnic to propozycje na trasy dla miłośników górskiej wspinaczki. Popularnością cieszą się również domki letniskowe w Zakopanem. Można wynająć nawet kilku pokojowe domki z dodatkowymi udogodnieniami np. aneksem kuchennym, tarasem z ogrodem czy prywatną łazienką. Niektóre chatki mają dodatkowe wyposażenie, takie jak sprzęt kuchenny, bezpłatny parking czy darmowe wi-fi.

Wypoczynek latem w Karpaczu

Planując wczasy w górach, warto odwiedzić znajdującą się w Karkonoszach miejscowość. Najbardziej znanymi miejscami Karpacza są Świątynia Wang (Kościół Górski Naszego Zbawiciela)  oraz muzea Sportu i Turystyki czy Zabawek. Nie zawiodą się ponadto wielbiciele górskich szlaków. Pohulanka, Łomnica i Wilcza Poręba to tylko jedne z licznych ścieżek, które należy poznać. Warto także zajrzeć do Karkonoskiego Parku Narodowego oraz obejrzeć Dziki Wodospad. Do zabytków wpisanych do Narodowego Rejestru Instytutu Dziedzictwa należą za to m.in. dworek myśliwski, karczma sądowa, domy wycieczkowe, schroniska i pensjonaty.

Wczasy w górach: Szklarska Poręba i Bieszczady

Obowiązkowymi miejscami, które należy uwzględnić w czasie wakacji w górach, jest Szklarska Poręba i Bieszczady. Tylko na terenie Szklarskiej Poręby znajdują się takie atrakcje jak głaz Chybotek przy grobie Ducha Gór Liczyrzepy, Zakręt Śmierci, do którego wiedzie czarny szlak, Zbójeckie Skały czy widok na Kotlinę Jeleniogórską. Warto także zajrzeć do Term Cieplickich.

Wakacje w Bieszczadach umożliwiają odkrycie najdzikszych polskich gór. Zachwycają też bogactwem fauny. Na rozległym górskim terenie można spotkać żubry, łosie, niedźwiedzie, węże i wilki. Wypocząć można za to nad Jeziorem Solińskim, zlokalizowanym w starej Bojkowskiej wsi. Przy okazji można się udać do Łopienki, by podziwiać ocalałą, dziś w formie ruin cerkiew. Znajdujące się na miejscu pensjonaty, hostele i ośrodki wypoczynkowe zapewniają przy tym komfortowe zakwaterowanie podczas wypoczynku w górach.

Parki linowe, nordic walking i trasy rowerowe to tylko nieliczne propozycje spędzania czasu w górach. Niezapomniane widoki i świeże powietrze zapewnią niezbędną dawkę energii dla ciała i duszy.