Masyw Śnieżnika to region, w którego pobliżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Przyczynia się do nich mieszcząca się we wsi spieskiej w powiecie tatrzańskim Czarna Góra. Oto lista 4 najciekawszych atrakcji turystycznych, do których warto się wybrać całą rodziną lub ze znajomymi. Rozrywkę znajdą tutaj zarówno wielbiciele zimowych sportów, jak i miłośnicy architektury.

Najsłynniejszy zabytek, czyli zagroda rodziny Korkoszów

We wsi Czarnej Górze, a dokładnie na osiedlu zwanym Zagórzem znajduje się drewniana zagroda. Za jej budowę odpowiada polska rodzina Korkoszów. Budowla wyróżnia się charakterystycznym, spiskim układem, który polega na połączeniu dawnego budownictwa (chałupy i stajni) z nowoczesnym. Rodzina Korkoszów dokonała jej modernizacji, jednak za jej pierwotnym projektem stał Alojzy Chyżny. Rozbudował budynek o dodatkową izbę z komorą. Jego zięć Sebastian Korkosz dobudował stajnię, chlew i wozownię. Ostatnie nowe pomieszczenie powstało w latach 40. Wtedy również dodano nową izbę tzw. pańską (letnią). Obecnie zagroda służy jako obiekt muzealny. Znajduje się tutaj Muzeum Tatrzańskie, wystawy, a także warsztat tkacki. Aktualnie jednak trwają w tym miejscu prace remontowe.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna

Główną atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych jest z pewnością zjeżdżalnia grawitacyjna „Czarna Żmija”. Działa od końca 2014 roku i wchodzi w skład kompleksu zimowego. Znajduje się przy stoku w Czarnej Górze, a dokładnie przy karczmie. Jej długość wynosi 950 m i składa się z 3 pętli. Obejmuje ponadto przejazd przez las, a także ponad potokiem. Bezpieczeństwo w wagonikach mieszczących 33 osób zapewnia znajdujący się w każdym z nich hamulec. Uwaga: Dzieci poniżej 3 lat nie mogą skorzystać z atrakcji. Z kolei dzieci, które ukończyły 8 r. życia mogą na niej przebywać pod opieką osoby dorosłej (opiekuna). Cena zależy od rodzaju biletu i liczby wjazdów.

Twierdza Kłodzko i sanktuarium Maria Śnieżna

Warto wcześniej sprawdzić pogodę w Czarnej Górze i odwiedzić dwa zabytki. Zalicza się do nich twierdza Kłodzko, która powstała na przełomie XVII/XVIII w. Wieża widokowa, którą możemy dziś podziwiać, została utworzona w 2000 r. Mająca wysokość ponad 13 m budowla pozwala na ujrzenie widoku na całą roztaczającą się wokół miejscowość. Panorama obejmuje Kłodzko, Sudety, a nawet Wrocław czy fragment Pragi. Ponadto dobrze jest wybrać się do znajdujących się w budowli podziemnych korytarzy, których długość przekracza 1 km. Do obiektu można się dostać na piechotę lub wybrać wygodną kolej liniową. Jego zwiedzanie jest bezpłatne.

Drugim obiektem zabytkowym, którego nie można przegapić, wybierając się w góry w Polsce jest Sanktuarium Maria Śnieżna. Powstały w poł. XVIII w. budynek, zlokalizowany na szczycie góry Iglicznej, nawiązuje stylem architektury do baroku, ale zawiera również śląskie motywy. Można do niego dotrzeć aż 3 szlakami turystycznymi. Znajdująca się w kościele figura z drewna stanowiąca kopię tej z Sanktuarium Mariazell w Austrii jest głównym powodem licznych wycieczek i pielgrzymek. W jego wnętrzu często odbywają się śluby. Umożliwia również podziwianie panoramy. Śnieżnik, Czarna Góra i Ziemia Kłodzka to tylko niektóre z pięknych widoków.

Linie krzesełkowe i trasy narciarskie

Narty w Czarnej Górze są także możliwe. Skorzystać można z kolei liniowej składającej się z krzeseł. Kabina może pomieścić grupę 6 osób. Wygodne użytkowanie zapewniają natomiast ogrzewane kanapy. Działa od 2016 roku i jest w pełni oświetlona nocą. Jej długość wynosi 370 m. Może osiągać prędkość do 6 m/s. w miejscowości znajduje się też ośrodek narciarski. Rozciąga się na powierzchni powyżej 60 ha. Znajduje się tu ok. 14 tras dla narciarzy, od polan i łatwych tras, po średnie-czerwone trasy, aż do trudnych, czarno-czerwonych, przeznaczonych dla zaawansowanych miłośników nart czy snowboardu. Całość uzupełniają wyciągi krzesełkowe, talerzykowe i taśmy do szkolenia. Skorzystać można także z opcji nart biegowych, wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz szkoły narciarskiej.

Inne atrakcje turystyczne

Szukając noclegu np. apartamentów w Czarnej Górze ze znajomymi lub z dziećmi, dobrze jest sprawdzić lokalizację i bliskość z pozostałymi atrakcjami turystycznymi. Z reguły wystarczy godzina jazdy samochodem od hotelu w Czarnej Górze, aby znaleźć się w Dolni Morawie na ścieżce lub w Parkach: Mamutka bądź Leśnym (Parku) Przygód, Twierdzy Kłodzku, Błędnych Skałach, Kopalni Złota w Złotym Stoku czy w Międzygórzu, gdzie czeka już wodospad Wilczki oraz Ogród Bajek. Zwiedzanie urozmaicą pobliskie piesze szlaki i trasy biegowe.