Możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, bliskość natury i odcięcie się od nowoczesnych technologii – to główne, ale nie jedyne, powody, dla których mieszkańcy miast decydują się spędzić wakacje na urokliwej wsi. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą urlop z dala od cywilizacji i dlaczego warto zdecydować się na tę formę wypoczynku.

Gospodarstwa agroturystyczne – dla kogo?

Agroturystyka jest definiowana jako działalność przez gospodarstwa rolne i inne obiekty rolnicze w celach rozrywkowych lub edukacyjnych. Gospodarstwa agroturystyczne to wyjątkowe miejsca stworzone z myślą o rodzinach z dziećmi, seniorach i osobach, które spędzają większość roku w miejskim zgiełku.  Zdecydowaną większość odwiedzających stanowią rodziny z dziećmi i dziadkami – urlop na wsi jest dla nich sposobem na zacieśnienie więzi, błogi relaks i naukę przez zabawę.

Agroturystyka – zapewnienie dodatkowego dochodu rolnikom

Działalność agroturystyczna nie ogranicza się do udostępniania miejsc noclegowych. Urlopowicze mogą odbywać przejażdżki traktorem, uczestniczyć w pracach rolnych, odwiedzać pobliskie farmy, a nawet organizować imprezy okolicznościowe. Niektóre gospodarstwa oferują również obozy i kolonie. Wszystkie te działania uzupełniają dochody pracujących rolników i często zapewniają pracę członkom rodziny rolniczej.

Rodzinne wyjazdy w przystępnej cenie

Wysokie koszty urlopowe mogą ograniczyć liczbę wypadów w ciągu roku. Wizyta na farmie to sposób na zminimalizowanie kosztów – gospodarstwa agroturystyczne działają w całym kraju i oferują atrakcyjne noclegi i inne atrakcje, takie jak wieczory przy grillu czy przejażdżki bryczką, w przystępnych cenach.

Kontakt ze zwierzętami

Rodziny z małymi dziećmi chętnie wybierają gospodarstwa agroturystyczne jako miejsca urlopowe. W takich miejscach dzieci mają żywy kontakt ze zwierzętami i mogą z bliska obserwować pracę rolników. Niektóre gospodarstwa, takie jak Wojciechówka nieopodal Kalisza, dysponują nawet własnymi mini zoo. W zagrodach i wolierach przebywają zwierzęta ze wszystkich stron świata m.in. strusie, alpaki, owce, osły, koni, kury ozdobne czy kuropatwy.

Zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich

Agroturystyka ma kluczowe znaczenie dla ożywienia lokalnych gospodarek. Duże gospodarstwo agroturystyczne może zatrudniać kilkanaście osób. Osoby, udające się na urlop na tereny wiejskie, mogą mieć poczucie, że wspomagają lokalną gospodarkę i dokładają swoją cegiełkę do zwiększenia potencjału lokalnych rynków.