Francja i Lazurowe Wybrzeże - co warto zwiedzić?

2019-07-16

Lazurowe Wybrzeże to nadmorski kurort, którego główne centrum tworzy Nicea. Położone nad Morzem Śródziemnym miasto w południowo-wschodniej Francji to miejsce, gdzie co roku turyści przyjeżdżają, by cieszyć się plażowaniem i nieskazitelną wodą. Najlepszy moment na przyjazd to okres między czerwcem a wrześniem. Jakie są zatem największe atrakcje Francuskiej Riwiery?


Atrakcje Lazurowego Wybrzeża w Nicei


Sercem Lazurowego Wybrzeża jest Nicea. Dlatego tez planując urlop we Francji, warto wcześniej sprawdzić lokalne ośrodki turystyczne. Tutaj mieszczą się główne atrakcje, do których należą:

  • Wzgórze Zamkowe. Nieodłączny element miasta dzieli je na dwie części: wschodnią z portem i zachodnią ze Starym Miastem. Ze wzniesienia o wysokości aż 92 m n.p.m można podziwiać panoramę miejscowości. Stanowi poza tym pamiątkę po greckiej osadzie Nikai, powstałej w IV w p.n.e. Przebywając w pobliżu, warto wybrać się także do sztucznego wodospadu, znajdujących cię w parku ruin katedry. Następnie można skorzystać z tarasu widokowego.
  • Stare Miasto. Stara Nicea znajduje się obok Wzgórza, tuż przy Promenadzie Anglików i Promenady Paillon. Mieści liczne kamienice, ciągnące się wzdłuż krętych uliczek.
  • Port Lympia. Pozostałość po dolinie otaczającej Zamkowe Wzgórze zapewnia niezapomniany widok. Tutaj też widoczna jest ulica Napoleona Bonapartego i kamienica, w której niegdyś zamieszkiwał. Nieopodal mieści się bulwar Lecha Wałęsy oraz plac Ile de Beauté (Korsyka), idealne miejsce do odpoczynku.
  • Plac Garibaldiego. Tworzy go zabudowa z XVIII wieku, nazwana w hołdzie włoskiemu bohaterowi Giuseppemu Garibaldiemu. Głosił on chęć przyłączenia Nicei do Włoch. Obecnie na placu znajduje się powstały na jego cześć pomnik.

Pozostałe atrakcje Lazurowego Wybrzeża


Francuska Riwiera i jej zwiedzanie nie byłoby pełne bez zatrzymania się w Monako. Rozciągające się na skalistych klifach miasto przyciąga turystów bogactwem rozrywek. Jest również miejscem osiedlenia się rodziny królewskiej. Znane jest także szczególnie dla miłośników motoryzacji z powstałej w XIX wieku dzielnicy Monte Carlo. Oprócz toru Formuły 1 znajduje się w niej kasyno i Hotel de Paris.

Udając się do francuskiej Prowansji, nie należy zapomnieć o Cannes. Co roku organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Warto przy okazji zajrzeć do Pałacu Festiwalowego. W regionie można również znaleźć kanion Verdon, którego rozmiary wynoszą aż 20 km. raj na ziemi znajdą tu wielbiciele wodnych sportów, takich jak wodne rowery, kajaki czy kąpiele w wodzie.

Sławne Saint Tropez to przede wszystkim miejsce nagrywania starych komedii z Louisem de Funèsem w roli głównej oraz otwartego w 2016 roku Muzeum Żandarmerii. Zarówno  Cannes, jak i Saint Tropez czarują starymi uliczkami oraz wszechobecnym luksusem. Całodniowe zwiedzanie warto zakończyć dopłynięciem na wyspę Św. Małgorzaty. Wiąże się z nią legenda o Człowieku w Żelaznej Masce. Spragnieni pięknych widoków powinni się za to udać do miejscowości mieszczących się w pasie arrière-pays, tzw. balkonów Lazurowego Wybrzeża. Roztacza się z nich wspaniały widok na średniowieczne miasteczka Saint Paul de Vence, Mougin czy Gourdon.

Kiedy wybrać się na Lazurowe Wybrzeże?


Biura podróży w Polsce oferują wyjazdy na Lazurowe Wybrzeże w okresie wakacyjnym, ale też poza sezonem. Warto również skorzystać z tanich lotów. W okresie między październikiem a kwietniem jest zdecydowanie mniej turystów. Dlatego też to doskonała pora na spędzenie czasu na spacerach i wędrówkach górskim szlakiem. Popularnym sposobem poruszania się jest również wyjazd własnym samochodem. Po miejscowościach najłatwiej natomiast przemieszczać się skuterem, który można wypożyczyć na miejscu.


Przed wybraniem się na wycieczkę na Lazurowe Wybrzeże do Francji najlepiej zapoznać się z dostępną ofertą hotelową. Znajdują się tu luksusowe hotele, hostele oraz prywatne zakwaterowania na każdą kieszeń. Ciekawą opcją dla rodzin z dziećmi są kempingi z szeregiem atrakcji, np. parkami wodnymi.