Do zwiedzania tatrzańskich atrakcji turystycznych potrzebne są przede wszystkim chęci. Przydadzą się także wygodne buty i ubranie. Ważną kwestią jest wybranie dobrej bazy wypadowej. Takiej, z której można z łatwością dostać się do najciekawszych miejsc. Wsią świetnie spełniającą tę rolę jest podhalańskie Kościelisko liczące niecałe 4000 mieszkańców.  Co warto zobaczyć w samej miejscowości i jej okolicach?

Cuda architektury w Kościelisku

Po zarezerwowaniu apartamentu do wynajęcia i przyjeździe na Pogórze Gubałowskie można zacząć zwiedzanie. W niewielkim Kościelisku znajdują się dzieła góralskiej architektury. Jednym z nich jest drewniany Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza, którego budowa rozpoczęła się w 1908 roku. Natomiast uroczyste poświęcenie odbyło się 2 lutego 1916 roku. Warto wiedzieć, że kościelne witraże zaprojektował bratanek Jana Matejki, Stefan. Pięknym obiektem sakralnym jest także Kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej znajdująca się w osadzie Kiry należącej do Kościeliska. Zaletą opisywanej miejscowości jest również to, że można wyprawić się z niej do pobliskiego Zakopanego. I zwiedzić tam góralskie chaty i inne zabytki.

Piękne Tatry Zachodnie

Nie tylko świetnie zlokalizowane noclegi i zabytki zachęcają by odwiedzić Tatry Zachodnie. Nie można zapominać o przepięknych dziełach natury. Do najchętniej odwiedzanych bez wątpienia należy Dolina Kościeliska znana z bram skalnych, wąwozów, turni, łąk i trasy turystycznej liczącej 6 km. Przemierzając ją warto zatrzymać się przy Wąwozie Kraków, Smerczyńskim Stawie czy Jaskini Mroźnej. Ten szlak może też zaprowadzić trustów w wyższe partie Tatr. Równie interesującym miejscem jest Dolina Chochołowska mająca 10 km długości. Leży w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego i świetnie nadaje się na rodzinne spacery. Pozwalające zobaczyć polany Chochołowską, Siwą, Huciską. W trakcie marszu uwagę zwracają drewniane budynki i szałasy.

Osoby chcące aktywnie wypoczywać w górach mogą skorzystać z apartamentów w kościeliskim Sykownym Dworku. Dostanie się z niego na Giewont czy masyw Czerwone Wierchy nie sprawia żadnych trudności. Choć oczywiście wymaga dość długiego marszu. Dlatego nieco mniej wprawieni górscy turyści i turystki powinni zdobyć niższe szczyty:

  • Gubałówkę mającą 1126 metrów n.p.m.,
  • Butorowy Wierch mający 1160 n.p.m.,
  • Palenicę Kościeliską mającą 1183 n.p.m.
W okresie letnim na Butorowy Wierch da się dostać kolejką linową. Natomiast zimą działają popularne wyciągi narciarskie. Podobnie jest z Gubałówką, można zdobyć ją pieszo lub wjechać kolejką Polskich Kolei Linowych. Oba sposoby pozwalają podziwiać niepowtarzalny, tatrzański krajobraz.