Z roku na rok coraz więcej osób spędza wakacje podróżując kamperem lub przyczepą kempingową. Miłośnicy caravaningu cenią sobie niezależność, swobodę i nie lubią nudy. Jeśli chcesz więc przeżyć niezapomnianą przygodę, odwiedzić wiele ciekawych miejsc i nie martwić się o drogie noclegi w hotelu, wybierz taką formę podróżowania. Pojawia się tylko podstawowe pytanie: co lepiej wybrać, kamper czy przyczepę?

Kamper czy przyczepa?

Wycieczka kamperem czy przyczepą kempingową to niewątpliwie wspaniała przygoda i alternatywa dla tradycyjnych letnich wyjazdów. Można w ten sposób podróżować w parze, z dziećmi lub w pojedynkę. Daje wiele swobody, wolności i dostarcza niesamowitych wrażeń. Wybierając formę turystyki, jaką jest caravaning, nie trzeba martwić się o rezerwację i ceny noclegów czy nawet pogodę. Kampery i przyczepy kempingowe zapewniają mobilność i możliwość zmiany miejsca wypoczynku.

Osoby, które jeszcze nie były na takich wakacjach, a marzą o komfortowych podróżach własnym autem, często zastanawiają się, co jest lepsze, kamper czy przyczepa? Tak naprawdę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji, oczekiwań oraz budżetu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, ale także pewne ograniczenia.

Dla kogo najlepszym rozwiązaniem jest kamper?

Kamper najlepiej sprawdzi się dla osób, które kładą nacisk przede wszystkim na komfort i wygodę, a także dla rodzin podróżujących z małymi dziećmi. Wybór kamperów jest duży, co zadowoli nawet najbardziej wymagających podróżników, którzy preferują luksusowe wnętrza. Niektóre kampery mają naprawdę bogate wyposażenie, mające oczywiście odzwierciedlenie w swojej cenie.

Większe kampery wymagają wprawy w prowadzeniu, zwłaszcza na parkingach i małych przestrzeniach. Wiele jednak zależy od doświadczenia kierowcy i modelu pojazdu. Manewrowanie kamperem i tak jest łatwiejsze niż samochodem z przyczepą. Zaletą jest też to, że wjedziemy nim na wyżynne czy nawet górzyste tereny.

Pojazdem tym można jechać szybciej niż samochodem z przyczepą, ze względu na wyższą dozwoloną prędkość. Co więcej, do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kat. B, gdyż większość kamperów nie przekracza wagi 3,5 tony. Kamper będzie najlepszy dla turystów, którzy planują wycieczki objazdowe i będą często się przemieszczać z jednego miejsca na drugie. Łatwiej jest w nim przenocować w innym dowolnym miejscu niż pole kempingowe.

Czy warto wybrać przyczepę kempingową?

Przyczepa kempingowa również oferuje mobilność, tylko nieco pod innym kątem. Będzie ona korzystniejszą i wygodniejszą opcją niż kamper, jeśli planujemy nocleg w jednym miejscu przez dłuższy czas, np. nad morzem. Przyczepę można szybko odpiąć i zostawić na kempingu, a zwiedzanie okolicy kontynuować samochodem, nie martwiąc się o problem z parkowaniem. Podejmując więc decyzję, czy wybrać przyczepę czy kamper, należy brać pod uwagę sposób spędzania wakacji i plan podróży.

Jazda z przyczepą kempingową może sprawiać czasem trudności, zwłaszcza na początku, ale z czasem można nabrać wprawy i doświadczenia. Trzeba również pamiętać, że nie we wszystkie miejsca można wjechać z przyczepą, ograniczony może być np. wyjazd w góry. Jeśli chodzi o to, jakie trzeba mieć prawo jazdy na przyczepę kempingową, to zależy to od masy całkowitej zespołu pojazdów. Prawo jazdy kat. B wystarczy, o ile waga wynosi do 3,5 tony lub więcej (do 4250 kg), jeśli jest to przyczepa lekka i waży maksymalnie 750 kg.

Co jest tańsze, kamper czy przyczepa?

Biorąc pod uwagę cenę i koszty eksploatacji zdecydowaną przewagę ma przyczepa kempingowa. Jest ona tańsza niż nawet najprostszy kamper. Jeśli więc mamy ograniczony budżet, lepiej jest kupić przyczepę. Mniej zapłacimy także za jej ubezpieczenie oraz ewentualne naprawy. Trzeba zaznaczyć, że kamper jest narażony na większe usterki, które mogą pojawić się nie tylko w ,,domu na kółkach’’, ale też w silniku i innych częściach samochodu.

To, ile kosztuje kamper, zawsze zależy od modelu i od tego, czy pojazd jest nowy, czy używany. Koszt nowego kampera jest porównywalny do zakupu sportowego samochodu. Na rynku dostępne są kampery zintegrowane, ale też modele półzintegrowane, przerobione z aut dostawczych. Niektórzy kupują też samochód dostawczy i samodzielne przekształcają go w kamper.

Kolejnym sposobem zaoszczędzenia jest wynajem przyczep kempingowych i kamperów w wypożyczalniach. Jest to dobra opcja, jeśli planujemy jednorazową wycieczkę lub nadal nie możemy się zdecydować na konkretny zakup. Czasem najpierw lepiej wypróbować dane rozwiązanie, a następnie rozważyć kupno, niż podjąć pochopną decyzję i żałować wydanych pieniędzy.