Baseny termalne swoje wyjątkowe właściwości lecznicze zawdzięczają wysokiej temperaturze i wysokiej zawartości minerałów. Nie trzeba jeździć do Węgier czy Słowacji, by skorzystać z terapeutycznego wpływu gorących źródeł, a przy okazji odpocząć. Oto lista 5 najpopularniejszych term w Polsce, które warto choć raz w życiu odwiedzić. Z rodziną, znajomymi lub dziećmi – polskie ośrodki zapewniają szereg atrakcji, które można z powodzeniem połączyć.

W jakich polskich termach najlepiej odpocząć?

Termy koło Zakopanego

Najbardziej znane termy w Tatrach mieszczą się w Zakopanem. Lokalne wody termalne należą do najstarszych źródeł. Odkryto je już w 1844 r. w miejscowości Jaszczurówka, która zlokalizowana jest w Zakopanem. Jako część aquaparków w Polsce wyróżnia się geotermalnym zewnętrznym basenem, 3 krytymi, jacuzzi, zjeżdżalniami, saunami oraz Dziką Rzeką. Zakopiańskie gorące źródło osiąga maks. temp. 32°C. Kompleks znany jako Termy Chochołowskie zlokalizowany 15 cm od centrum miasta zalicza się do najczęściej odwiedzanych przez turystów. Można tu skorzystać aż z 30 basenów i beczek, które wypełnia woda termalna o właściwościach terapeutycznych i zdrowotnych. Kompleks obejmuje wodne atrakcje, masaże, rwące rzeki, strefy dla dzieci, zjeżdżalnie czy kąpiele siarczkowe lub solankowe. Warto także sprawdzić ofertę SPA i saunarium. Ponieważ obiekt jest popularny w zasadzie przez cały rok, dobrze jest wcześniej sprawdzić ofertę noclegów.

Termy Uniejów

W skład wód termalnych w Polsce wchodzą zewnętrzne i wewnętrzne baseny uzdrowiska w Uniejowie. Dorośli, jak i dzieci znajdą tutaj pływalnie, sauny, łaźnie, baseny (w tym statek piracki), zjeżdżalnie, tarasy widokowe czy źródło solankowe. Kompleks uzupełnia ośrodek odnowy biologicznej i usługi np. hydromasażu. Tutejsza woda solankowa ma liczne właściwości lecznicze. Kąpiel w niej jest polecana przy reumatycznych bólach, stanach zapalnych skóry, nerwobólach, chorobach laryngologicznych a ponadto działa relaksująco. W pobliżu znajduje się m.in. Zagroda Młynarska, wiatraki i tradycyjne chałupy. Oprócz zwiedzania i kuracji uzdrowiskowych można nabyć nowe umiejętności np. nauczyć się piec chleb.

Bukowina Tatrzańska

Termy w Polsce zlokalizowane są ponadto w Bukowinie Tatrzańskiej. Zlokalizowany na Podhalu kompleks zalicza się do największych w Polsce. Dlatego też odwiedzając góry w Polsce, warto odwiedzić tę wieś w województwie małopolskim. Do dyspozycji są aż 4 baseny termalne dla dorosłych i 2 brodziki dla dzieci, które mogą również skorzystać ze zjeżdżalni czy jacuzzi. Woda jest wydobywana z głębokości 2400 m i pochodzi ze zbocza Wysokiego Wierchu. Składa się z 24 składników mineralnych, które wpływają korzystnie na zdrowie i poprawiają kondycję skóry. Ponadto do dyspozycji gości są sauny i strefa SPA & Wellness oraz zajęcia np. z wodnego aeorobiku.

Termy cieplickie

Wybierając się do sanatoriów w Jeleniej Górze, warto odwiedzić tutejsze baseny termalne. Gorące źródła występujące w Cieplicach mają największą w Europie zawartość krzemionki. „Cieplice” zawierają także fluorek. Ich skład uzupełniają wody źródłowe. Maks. temp. zmineralizowanych wód wynosi 87°C. Wodę wydobywaną z podziemia z głębokości ponad 2 tys. m schładza się i przefiltrowuje tak, by umożliwić leczniczą kąpiel. Kompleks udostępnia 2 kryte baseny oraz jeden otwarty. Turyści mogą również skorzystać w trakcie pobytu w uzdrowisku z basenów rekreacyjnych, torów pływackich, jacuzzi, łaźni, SPA czy brodzików oraz innych atrakcji np. fitnessu lub squasha.

Termy Mszczonów

wód termalnych mogą również skorzystać mieszkańcy Warszawy. Termy Mszczonów znajdują się pomiędzy Warszawą i Łodzią. Uzdrowisko składa się z 5 basenów. Wypełnia je gorąca woda, której temp. wynosi 34°C. Oprócz tego kompleks zawiera bicze, wodne masaże, sauny i sztuczną rzekę. Do okolicznych atrakcji zalicza się plaża w okresie letnim oraz lodowisko w okresie zimowym. Mszczonowskie termy powstały w latach 70. XX w. W trakcie poszukiwań ropy znaleziono ciepłe wody podziemne. Powrócono do nich dopiero w latach 90. Przeprowadzone badania wykazały, że występują tutaj źródła, których maks. temp. wynosi 75°C.

Wody geotermalne w Mszczonowie są dostępne do publicznego użytku od 2008 r. Składają się przede wszystkim z żelaza. Kąpiel w nich działa odprężająco, poprawia samopoczucie i niweluje schorzenia reumatyczne czy choroby układu kostnego. Dobrze zatem zaplanować zimowe ferie czy urlop tak, by skorzystać z term w Polsce.

Decydujesz się na wyjazd w góry? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas poszukiwania noclegu.

Dlaczego warto wypoczywać w górach? Dowiesz się z tego artykułu.

Jakie jeszcze miejsca w Polsce warto zobaczyć zimą? Znajdziesz te tutaj.