Nowy kolor włosów odmienia i poprawia samopoczucie. Istnieją różne techniki farbowania włosów stosowane w zakładach fryzjerskich. Łatwo przez to zagubić się w oferowanych usługach. Jak więc dobrze dobrać kolor włosów? Czy koloryzację powinno się dostosowywać do typu cery? Komu polecane jest naturalne farbowanie włosów? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jak wybrać koloryzację włosów?

Kolor włosów powinno się dobierać zależnie od typu urody. Karnacja, pochodzenie, kolor oczu wpływa na rodzaj cery i na to, jakie barwy do niej pasują. Wyróżnia się 4 typy urody: Wiosna, Lato, Jesień i Zima.

1. 

Typ Wiosna.

Cechuje się jasną cerą o lekko złocistym lub brzoskwiniowym odcieniu, ze skłonnością do rumienia i piegów. Oczy są zwykle jasne i przybierają barwę od niebieskiego po zielony. Do wiosennego typu zazwyczaj należą blondynki, ale zaliczają się do nich również osoby z ciemnymi lub rudymi włosami. Ze względu na złoty odcień cery, ten typ urody wymaga ciepłej złotej oprawy włosów. Zalecane kolory:

  • Blond: złociste i miodowe odcienie,

  • Czerwień: miedziane i ciepłe, jasne tony,

  • Brąz: od jasnego po średnie zabarwienie.

2. Typ Lato.

Charakteryzuje się różowym odcieniem skóry, wpadającym w niebieskie i fioletowe tony. Typ letni ma zwykle niebieskie, niebieskozielone lub zielone oczy, ale nie jest to reguła. Ten rodzaj cery mogą też posiadać osoby z brązowymi oczami rozjaśnionymi niebieskimi, szarymi lub zielonymi plamkami. Naturalnym kolorem włosów dla osób mających letnią urodę jest blond lub brąz. Ich matowy odcień rozjaśnią srebrne albo popielate pasemka. Polecana paleta barw dla typu letniego to popielaty lub platynowy brąz i blond oraz bordowe lub fiołkoworóżowe, czerwone tonacje.

3. 

Typ Jesień.

Jasny lub ciemnobrązowy kolor skóry, o lekko złotym odcieniu, połączony z jasną barwą oczu i naturalnym brązem lub czerwienią włosów to typ jesienny. Ciepłe, jak i mocniejsze odmiany brązu oraz czerwienie i miedzi będą podkreślać naturalny blask włosów przy tym typie urody.

4. 

Typ Zima.

Jasna cera przełamana zielonymi żyłkami i niebieskimi odcieniami występuje w połączeniu z ciemnozielonymi, jasnoniebieskimi, szarymi aż po ciemny brąz tęczówkami. Ciemną barwę ocieplą głębokie tony np. granatu, fiolety czy mahonie.

Znajomość typu cery i tego, co do niej pasuje, pozwala na dobór właściwej farby do włosów. Pomóc w doborze odpowiedniego koloru może salon fryzjerski

Typy koloryzacji włosów

Farbowanie włosów można podzielić na:

  • Nietrwałe: farba zmywa się po kilku myciach,

  • Półtrwałe: farba utrzymuje się przez 4-6 tygodni,

  • Trwałe: nie wypłukuje się przy myciu i pokrywa w 100% siwe włosy.

Koloryzacji można dokonywać przez tradycyjne farby, ale również poprzez:

  • Kremy,

  • Hennę,
  • Proszki i żele.

Naturalna koloryzacja włosów dla każdego

Każda osoba, która chce przefarbować włosy, staje w pewnym momencie przed pytaniem, czy zdecydować się na farbę z amoniakiem, czy bez. Do profesjonalnego farbowania włosów bez amoniaku korzysta się zazwyczaj z techniki tzw. fitolipidów. Do zalet tego typu koloryzacji należy:

  • Maksymalne krycie kolorem,

  • Naturalny efekt,

  • Jedwabiste włosy.

Używana w zabiegu masa cenne oleje np. z pestek winogron. W ten sposób występujące naturalnie w zdrowych włosach lipidy, tracone wraz z wiekiem, zostają uzupełnione.

Naturalna koloryzacja włosów nie zawiera:

  • Amoniaku,

  • Mineralnych olejów,

  • Sztucznych zapachów,

  • Silikonów.

Dzięki temu nie wywołuje podrażnień skóry ani nie niszczy włosów. Dlatego też polecana jest osobom uczulonym na zwykłe farby do włosów. Technika ta osiąga coraz większą popularność. Warto zapytać w zakładzie fryzjerskim o jej dostępność oraz wykonanie. Należy jednak pamiętać, że efekt zależy od stanu i natury włosów.

Połączenie bezamoniakowej technologii i formuły bazującej na naturalnych składnikach to główne zalety tej metody farbowania. W efekcie pigment dociera do najgłębszych warstw włosów, gdzie wiąże się z  keratyną, zapewniając trwałość i naturalność koloru.

Profesjonalne salony fryzjerskie pomogą w doborze koloru i uzyskaniu pożądanego efektu, bez  negatywnego wpływu na kondycję włosów.