Każdy właściciel budynku biurowego i wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest to wyłonienia organu uprawnionego do reprezentacji i zarządzania. Wyznaczone osoby będą się komunikowały z instytucjami zewnętrznymi, a także dbały o czystość i racjonalne gospodarowanie obiektem. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy zarządzającej i administrującej nieruchomością – dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Za co odpowiedzialny jest zarządca nieruchomości?

Firmy świadczące usługi zarządzania obiektami biurowymi i innymi budynkami zazwyczaj działają na zlecenie właścicieli obiektów lub wspólnoty mieszkaniowej. Jest to najlepszy sposób na efektywne zarządzanie nieruchomością, które ma niebagatelny wpływ na komfort życia mieszkańców. Administratorzy budynków z Alma PHU Alicja Alexandrowicz są odpowiedzialni między innymi za:

  • zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez regularne przeglądy techniczne i właściwą eksploatację nieruchomości,

  • prowadzenie spisu lokatorów,

  • rozliczanie budynku,

  • usuwanie awarii,

  • utrzymanie czystości,

  • prowadzenie dokumentacji technicznej budynku.

Ponadto muszą oni zadbać o odśnieżanie terenu należącego do danej spółdzielni mieszkaniowej oraz racjonalne i uzasadnione inwestowanie.

Przegląd stanu technicznego nieruchomości wykonywany jest co 5 lat, a co roku obowiązuje ocena stanu instalacji gazowej i przewodu kominowego. Jakiekolwiek usterki wykryte podczas kontroli zobowiązują zarządcę do natychmiastowego usunięcia problemu i przeprowadzenia niezbędnych prac modernizacyjnych

– informuje pracownik firmy.

Ściąganie należności czynszowych przez zarządcę

Źródłem finansowania działalności wspólnot mieszkaniowych oraz wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości są zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali w każdym miesiącu. W momencie zwłoki w uregulowaniu czynszu może pojawić się problem z płynnością finansową danej nieruchomości. Tutaj zarządca od razu musi podjąć odpowiednie kroki związane ze ściąganiem należności czynszowych. Na początku może spróbować polubownie porozumieć się z lokatorami, a gdy to nie przyniesie oczekiwanych efektów, skierować sprawę do sądu.

Najlepszą opcją na rozwiązanie sprawy z zadłużonymi lokatorami jest dochodzenie zaległych zapłat w trybie postępowania upominawczego. W toku takiego postępowania sąd wydaje nakaz zapłaty, umożliwiający znacznie szybsze odzyskanie należności.