Audyt podatkowy to kompleksowa kontrola wszystkich dokumentów księgowych wytworzonych w przedsiębiorstwie. To niezwykle skuteczne narzędzie weryfikacyjne umożliwiające rzetelne zbadanie procesów zachodzących w firmie i dostarczające szeregu informacji na temat działania przedsiębiorstwa oraz jego dochodowości. Wyniki audytu często stanowią impuls do zoptymalizowania mechanizmów zwiększających rentowność firmy.

Formy audytu podatkowego

Audyt podatkowy może przyjąć dwie formy – wewnętrzną oraz zewnętrzną. W obu przypadkach przedmiot audytu badany jest pod kątem zgodności z prawnymi standardami, wzorcami, listami kontrolnymi oraz przepisami wewnętrznymi organizacji. Audyt zewnętrzny przeprowadza na wniosek przedsiębiorstwa i po jego zakończeniu firma zewnętrzna wystawia odpowiedni certyfikat.

Audyt zewnętrzny – cele i skutki

Głównym celem przeprowadzania audytu jest wskazanie konkretnych obszarów pracy przedsiębiorstwa, które wymagają zmian. Audytor podatkowy dokonuje szczegółowej analizy procesów zachodzących w firmie, wskazuje błędy, sugeruje wdrożenie stosownych działań optymalizacyjnych oraz dokonuje diagnozy zdolności organizacji do spełnienia norm certyfikacyjnych.
Innym powodem wykonania audytu jest poprawa pozycji na rynku i zwiększenie konkurencyjności firmy – uwiarygodnienie jej w oczach potencjalnych klientów.

Kto może przeprowadzać audyt podatkowy?

Audyt zewnętrzny powinien być przeprowadzany przez kompetentną jednostkę niezwiązaną z działalnością firmy, taką jak Pomorska Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa Sp. z o.o.

Istnieją dwa rodzaje audytu zewnętrznego ze względu na podmiot go wykonujący:

  • audyt podatkowy drugiej strony

Przeprowadzany przez podmiot, który chce nawiązać współpracę z danym przedsiębiorstwem. Taki audyt wykonywany jest w przypadku braku odpowiednich certyfikatów, które potwierdzają, że firma stosuje się do obligujących ją wytycznych. Podmiotem zlecającym jest strona rozważająca nawiązanie współpracy, zaś podmiotem wykonawczym – wykwalifikowany i niezależny audytor.

  • audyt podatkowy trzeciej strony

Jednostka wykonująca audyt jest zobowiązana do potwierdzenia zgodności procesów zachodzących w danej firmie z obowiązującymi wytycznymi. Na podstawie pozytywnie przeprowadzonego audytu wydaje się odpowiedni certyfikat. Warunkiem koniecznym jest niezwiązanie audytora z żadną stroną – ani audytowaną firmą, ani podmiotem, który złożył wniosek o przeprowadzenie audytu.