Naruszenie znaku towarowego nie należy to rzadkości, a większość takich sytuacji związana jest z niedostateczną wiedzą osób, które popełnią ten czyn. Wszystko przez to, że po wymyśleniu jakieś, wydawać by się mogło, oryginalnej nazwy, zaczynamy ją promować, bez sprawdzenia, czy nie jest ona chroniona w Urzędzie Patentowym. Jeśli będziemy tak postępować, możemy otrzymać list ostrzegawczy z kancelarii prawnej. Jednak co nam grozi za naruszenie znaku towarowego?

Roszczenie o zaniechanie – co trzeba o nim wiedzieć?

Osoba, której znak towarowy został naruszony, ma prawo do wysunięcia roszczenia o zaniechanie. Takie roszczenie ma charakter obronny i polega na zakazaniu kontynuacji korzystania z czyjegoś znaku towarowego z pogwałceniem prawa. Sprawy sądowe dotyczące naruszenia znaku towarowego takie roszczenie jest najczęściej podnoszone. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że najłatwiej je uzyskać, ponieważ nie ma konieczności wskazywania winy, a wystarczające jest jedynie uprawdopodobnione ryzyko wprowadzania klientów w błąd. Poza tym takie roszczenie nie musi określać wielkości wyrządzonej szkody, co oznacza, że opłaty sądowe będą niższe. Ostatnim argumentem za takim roszczeniem jest to, że pozytywny wynik procesu sądowego umożliwia dalsze składanie pozwów, np. o roszczenia pieniężne.

Czym jest roszczenie o naprawienie szkody?

Roszczenie o naprawienie szkody można oprzeć na ogólnych zasadach prawa cywilnego. Polega ono na żądaniu zapłaty wynagrodzenia lub sumy pieniężnej, której wysokość odpowiada opłacie licencyjnej. Jednak by wysunąć żądanie pieniędzy, konieczne jest uzasadnienie takiego roszczenia. W sytuacji, gdy roszczenie o naprawienie szkody zostanie udokumentowane na konkretną kwotę, sąd i tak może się nie zgodzić na taką decyzję i ma prawo obniżyć kwotę.

Jak informuje Radca prawny Agnieszka Suskiewicz z Kancelarii prawno-patentowej z Częstochowy, udowodnienie wielkości szkody jest bardzo trudne. Szczególnie gdy mowa o własności intelektualnej lub dobrach materialnych. Wszystko ze względu na to, że szkodę wizerunkową trudno oszacować w pieniądzach. Z tego względu odszkodowanie za naruszenie znaku towarowego najlepiej uzyskać poprzez powołanie się na opłatę licencyjną. Oczywiście najlepiej by było, aby właściciel chronionego znaku towarowego udzielał licencji na jego wykorzystywanie. Wtedy taką sprawę najłatwiej rozstrzygnąć na jego korzyść.

Jakie jeszcze roszczenia może wysunąć poszkodowany?

Właściciel prawa ochronnego na konkretny znak towarowy może korzystać z rozmaitych roszczeń o charakterze prewencyjnym. Roszczenia prewencyjne za naruszenie znaku towarowego mogą dotyczyć np. żądania zaprzestania działań, które grożą naruszeniem przepisów prawa. Poza tym ma on prawo złożyć wniosek, na podstawie którego sąd może orzec o bezprawnie oznaczonych bądź wytworzonych wytworach, a także materiałach i środkach, które zostały wykorzystane do ich oznaczenia lub wytworzenia.