Produkcja opakowań, książek, broszur lub etykiet wymaga obecnie zastosowania wysokiej klasy urządzeń drukujących, które sprawią, że produkty te będą nie tylko wykonane precyzyjnie, ale też estetycznie, z zachowaniem głębi drukowanych kolorów. Wśród dostępnych technik drukarskich niezmienne od lat pozostają: druk wklęsły, wypukły i płaski. W naszym artykule przedstawiamy, czym jest fleksografia i jakie ma zalety.

Wypukły druk fleksograficzny (z łaciny: flexo, zginam), zwany też dawniej anilinowym, powstał ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych i do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych, przemysłowych sposobów tworzenia odbitek na różnorodnych powierzchniach, takich jak: karton, tektura, metalowe folie, tworzywa sztuczne czy arkusze papieru. Do nanoszenia szybkoschnących farb używane są elastyczne formy drukowe i wałek rastrowy, który precyzyjnie transportuje barwniki na powierzchnię form.

Technologie fleksograficzne i typologia farb

Termin fleksografia obowiązuje już od 1952 roku jako oficjalna nazwa druku flexi. W ciągu kilku dekad powstały też 3 różne metody fleksograficzne: fotochemiczna, matrycowanie albo grawerowanie, w zależności od specyfiki projektu. Wysoką jakość druku oraz wiele opcji scalania drukowanych powierzchni daje też najnowsza technologia sleeves, czyli druk z zastosowaniem gotowych tulei elastomerowych, które produkuje między innymi firma Ligum Pol, specjalizująca się też w sprzedaży walców drukarskich.

W procesie drukowania stosowane są różne szybkoschnące, ciekłe farby: wodne, rozpuszczalnikowe albo UV rodnikowe i kationowe, których konsystencja jest na bieżąco monitorowana z wykorzystaniem tak zwanych lepkościomierzy, co daje nietuzinkowe efekty w postaci intensywnych, trwałych kolorów.

Zalety fleksografii

Technologia fleksografii znalazła najszersze zastosowanie przy produkcji opakowań oraz etykiet. Co ją wyróżnia na tle innych metod drukarskich? Przede wszystkim chodzi o szerokie możliwości nadruku, niezależnie od rodzaju powierzchni – fleksografia sprawdza się zarówno na grubej, śliskiej folii, jak i sztywnym papierze czy cienkiej, delikatnej bibule. Powstałe nadruki charakteryzują się wyrazistym konturem, głębokim odcieniem oraz odpornością na blaknięcie czy przetarcia.

Tempo druku fleksograficznego jest też bardzo dynamiczne, powierzchnie zadrukowywane na zwojach mogą być na bieżąco łączone, a formy szybko zmieniane w razie potrzeby, co znacznie przyspiesza cały proces produkcji.