Tworzenie różnych modeli na drukarkach 3D jest coraz bardziej popularne i wykorzystywane w różnych dziedzinach życia i nauki. Aby to było możliwe, potrzebna jest tak zwana inżynieria odwrotna, którą zajmują się fachowcy z firmy Zm-Konstrukcje i Technika. Obejmuje ona skanowanie danego przedmiotu, wprowadzenie jego parametrów do programu komputerowego, a następnie wykorzystanie tych danych do tworzenia innych części.

Inżynieria odwrotna - na czym polega?

Działanie, które mogłoby się wydawać dosyć nowe, istnieje już kilkadziesiąt lat i sięga swoich pierwszych osiągnięć w historii. Inżynieria odwrotna polega na stworzeniu modelu cyfrowego obiektu z rzeczywistości na przykład podzespołów mechanicznych, dzięki czemu umożliwia ona stworzenie odpowiednich części idealnie dopasowanych do urządzenia już istniejącego.

Dany przedmiot skanowany jest kilka razy po uprzednim pokryciu go środkiem matującym przez specjalistów z firmy Zm-Konstrukcje i Technika i w ten sposób powstaje jego obraz w 3D w specjalnym programie komputerowym CAD. Można go modyfikować i dostosować odpowiednie parametry produktu końcowego.

Idealnym przykładem z historii jest stworzenie dzięki inżynierii wstecznej radzieckiego samolotu Tu-4 na podstawie amerykańskiego modelu samolotu Boeinga B-29

– mówi specjalista.

Jakie są zalety inżynierii odwrotnej i gdzie się ją wykorzystuje?

Niepodważalnym plusem działania inżynierii odwrotnej jest fakt, że pozwala ona na projektowanie form i matryc dopasowanych idealnie do istniejących już podzespołów na przykład samochodowych. Dobrze wykonana praca oszczędza mnóstwo czasu i pieniędzy.

Prace te wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia i nauki. Popularność inżynierii wstecznej zaczęła się w motoryzacji i lotnictwie. W obecnych czasach wykorzystywana jest również w medycynie, energetyce, a nawet rozrywce, tworząc coraz bardziej nowoczesne i rozbudowane konstrukcje, a także niezawodne maszyny ułatwiające funkcjonowanie na co dzień.