Wypełnianie dokumentów podatkowych i pilnowanie terminów opłacania podatku i innych spraw związanych z prowadzeniem firmy najlepiej jest powierzyć zaufanej i doświadczonej księgowej. Z pomocy biura księgowego powinni skorzystać wszyscy początkujący przedsiębiorcy, którzy nie muszą mieć specjalistycznej wiedzy związanej z rachunkowością. Dotyczy to także uzupełniania, składania i wysyłania jednolitego pliku kontrolnego.

Jednolity plik kontrolny

Dokument o nazwie jednolity plik kontrolny składają od 1 października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT. Składa się z dwóch części. Cześć ewidencyjna zawiera ewidencję VAT zakupów i sprzedaży, a część deklaracyjna – informacje o zakupach i sprzedaży za dany okres. Jednolity plik kontrolny składają wszyscy zarejestrowani podatnicy niezależnie od tego, jak duże przedsiębiorstwo prowadzą. Dokument ten składa się do urzędu skarbowego w formacie xml. Pozostałe deklaracje VAT, takie jak między innymi usługi taksówek osobowych, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nowych środków transportu i paliw silnikowych składa się poza plikiem JPK. 

W jaki sposób złożyć i podpisać JPK?

Jednolity plik kontrolny można przygotować na kilka sposobów. Można skorzystać z bezpłatnego programu E-mikrofirma, rządowego narzędzia Klient JPK WEB, wybrać formularz udostępniony przez Ministerstwo Finansów lub skorzystać z aktualnego programu księgowego. Jednolity plik kontrolny podpisuje się kilkoma metodami. Są to: Profil Zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub danych autoryzujących. Jednolity plik kontrolny można również złożyć z pomocą pełnomocnika pod warunkiem, że osoba prowadząca firmę udzieli pełnomocnictwa na formularzu UPL-1. Jeżeli właściciel przedsiębiorstwa ma jakiekolwiek problemy z uzupełnieniem i złożeniem JPK, to o pomoc powinien poprosić swoją księgową.

Kiedy wysłać JPK?

Uzupełnianiem, składaniem i wysyłaniem jednolitych plików kontrolnych zajmuje się Natalia Plewa Biuro Obsługi Przedsiębiorstw w Obornikach. Dokumenty te wysyła się w dwóch wariantach. Pierwszy, JPK_V7M, dotyczy podatników rozliczających się miesięcznie, a drugi, JPK_V7K, obowiązuje osoby rozliczające się co kwartał. W przypadku rozliczenia co miesiąc jednolity plik kontrolny wysyła się do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Przy rozliczeniu co kwartał wypełnia się część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące, a następnie wysyła się ją do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Po zakończeniu kwartału uzupełnia się część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną za cały kwartał. Jeżeli 25. dzień miesiąca wypada w dzień wolny, to JPK składa się w pierwszym dniu roboczym następującym po tych dniach. A jeśli w danym miesiącu lub kwartale firma nie wykonała żadnych transakcji, to składa się zerowy jednolity plik kontrolny.