Każda firma zarejestrowana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, zobowiązana jest do regularnego odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku dużych firm zajmują się tym księgowi, a często nawet całe wyspecjalizowane działy finansowo-księgowe. W przypadku małych firm możliwe jest samodzielne prowadzenie księgowości i realizowanie obowiązków podatkowych. Jednak w obliczu nieustannych zmian w prawie podatkowym i wciąż przybywających obowiązków sprawozdawczych okazuje się to być kłopotliwe, a niejednokrotnie wręcz niewykonalne. Z pomocą przychodzą wówczas biura rachunkowe, które w imieniu właściciela firmy realizują wszystkie ciążące na nim obowiązki.

Jakie usługi świadczy biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe zapewnia kompleksowe wsparcie dla swoich klientów w ramach szeroko pojętych finansów i podatków. Może obsługiwać zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne. Do zadań biura rachunkowego należy prowadzenie wszelkiego rodzaju urządzeń księgowych, obsługa prawno-podatkowa i kadrowo-płacowa, a także reprezentowanie klienta w instytucjach administracji publicznej i urzędach. Ponadto w biurze rachunkowym przedsiębiorca może uzyskać poradę z zakresu podatków lub za pośrednictwem wykwalifikowanego pracownika sporządzić odpowiedni wniosek kredytowy czy rozliczyć dotację.

W przypadku osób fizycznych zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe jest nieco węższy, niemniej wyczerpujący wszystkie problemy podatkowe, z jakimi mogą zetknąć się osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. Do podstawowych usług biura należy sporządzanie rocznych zeznań podatkowych oraz deklaracji dla podatku od czynności cywilno-prawnych czy podatku od spadków i darowizn. Nie wszyscy mają świadomość, że w pewnych sytuacjach nabycie rzeczy ruchomej od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej czy otrzymanie darowizny wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi, które muszą być zrealizowane w nieprzekraczalnych terminach – zauważa Lucyna Pawelec, właścicielka biura rachunkowego Wakat. Ponadto, analogicznie do sytuacji z podmiotami gospodarczymi, biura rachunkowe mogą reprezentować interesy osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym i ZUS.

Kiedy warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego?

Niewątpliwie korzystanie z usług biura rachunkowego pozwala zaoszczędzić przedsiębiorcy sporo czasu, dzięki czemu może on skupić się na rozwoju swojej firmy i podnoszeniu jej efektywności. Biura rachunkowe – w szczególności te z długim stażem na rynku usług księgowych – gwarantują wysoki poziom świadczonych usług i w ten sposób minimalizują ryzyko popełnienia ewentualnego błędu, a także ograniczają kontakt przedsiębiorcy z urzędami i instytucjami administracji publicznej. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzialność za poprawność rozliczeń podatkowych firmy w pierwszej kolejności spada na przedsiębiorcę. Jeżeli nieprawidłowości w tym zakresie są wynikiem błędu popełnionego przez pracowników biura rachunkowego, przedsiębiorca może wówczas dochodzić swoich praw i wnioskować o odszkodowanie za poniesione szkody. Dlatego tak ważne jest, aby dokonując wyboru biura rachunkowego sprawdzić jego rzetelność i doświadczenie, ale również aktualną polisę odpowiedzialności cywilnej oraz zawarte w niej sumy gwarancyjne.