System zarządzania BHP ma ogromny wpływ na działanie wprowadzających go przedsiębiorstw. Przede wszystkim znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracowników, co przekłada się na ich wydajność. Do tego ułatwia właścicielom dopasowanie firmy do rygorystycznych przepisów prawa krajowego i unijnego. Warto, zatem dowiedzieć się, czym jest system BHP wdrażany przez Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy.

System zarządzania bezpieczeństwem pracy

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą postępować zgodnie z kodeksem pracy oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie ogólnych przepisów BHP. W przestrzeganiu przepisów wspomoże ich wprowadzenie systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy. To szereg procedur, których zadania to:

  • stworzenie bezpiecznych miejsc pracy,
  • zapobieganie wypadkom na stanowiskach,
  • zapobieganiem chorobom zawodowym,
  • stałe doskonalenie zasad BHP i kontrola ich przestrzegania.

Do powyższej listy trzeba dodać jeszcze jeden punkt. Rolą opisywanego systemu jest także minimalizacja zagrożeń mogących doprowadzić do wypadku. Natomiast wdrożyć go pomoże Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy prowadzące także szkolenia ppoż oraz RODO.

Wdrażanie systemów zarządzania BHP

Systemy zarządzania bezpieczeństwem pracy są ściśle związane z międzynarodową normą ISO 45001:2018, która w polskiej wersji nosi oznaczenie PN-ISO 45001:2018-06. Wskazuje zestaw działań i procedur wartych zastosowania. Podstawa to pełne zaangażowanie i przywództwo kierownictwa firmy oraz współudział wszystkich pracowników. Proponowany model uwzględnia ocenę ryzyka zawodowego połączoną z ustaleniem konkretnych celów dotyczących bezpieczeństwa. By osiągnąć założenia konieczne są szkolenia bhp dla pracowników dokładnie opisujące system. Dalej norma zaleca nadzorowanie wdrożonych zasad, ocenę ich efektów oraz analizę i korygowanie nieskutecznych działań. Stałe monitorowanie i doskonalenie procedur przynosi realne korzyści. 

Co dane przedsiębiorstwo zyska na wprowadzeniu systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy? Po pierwsze zmniejszenie liczby wypadków w trakcie pracy i ograniczenie rozwoju chorób zawodowych. To z kolei redukuje straty związane z nieobecnością pracowników i obniża koszty prowadzenia działalności. Kolejną zaletę opisuje specjalista z ECBP Elbląg, które poza wprowadzaniem systemów ma w ofercie audyty bezpieczeństwa i higieny pracy:

- Procedury BHP bazujące na normie ISO 45001 są zgodne z prawem krajowym i unijnym. Dzięki nim przedsiębiorca nie złamie żadnych przepisów i nie narazi się na przykre konsekwencje.
System BHP pomoże stworzyć bezpieczne i komfortowe środowisko pracy. To przełoży się na zaangażowanie i wydajność załogi.