Choć osoby niemające związku z poligrafią zazwyczaj nie są w stanie wskazać różnic między drukiem cyfrowym a offsetowym, jest to wiedza przydatna nie tylko wtedy, gdy musimy wydrukować ulotki lub wizytówki. Przyjrzyjmy się zatem jednej i drugiej technice, a także elementom, które je od siebie różnią. W zrozumieniu tych zagadnień pomoże nam oferta firmy Jantar.

Czym jest druk cyfrowy i druk offsetowy?

Zaczynając od druku cyfrowego – jest to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda wykonywania nadruków. Wykorzystuje się do tego zadania elektrofotograficzną maszynę drukarską, bazującą na informacjach przesłanych bezpośrednio z komputera. Umożliwia zatem bardzo dużą dowolność w formach dostarczanych projektów, a wydruk jest tani i szybki. Cyfrowa opcja ma jednak pewne wady. Jakość wydruku, mimo że z roku na rok jest coraz lepsza, nadal pozostaje w tyle względem druku offsetowego – czyli opartego o maszyny wykorzystujące specjalne matryce pokryte farbami olejowymi. To metoda wolniejsza ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania matryc, lecz efekty są zazwyczaj lepsze. Obie formy druku znajdziemy w ofercie firmy Jantar.

Co ma do zaoferowania klientom drukarnia Jantar?

Przedsiębiorstwo Jantar istnieje na rynku już ponad 20 lat. W tym czasie specjalistom udało się zrealizować bardzo wymagające projekty – nawet takie, w których należało wydrukować ponad milion egzemplarzy tekstu i obrazu. Współpracowali oni z największymi agencjami reklamowymi w kraju, lecz oferta drukarni Jantar jest kierowana również do osób prywatnych. Firma proponuje zatem tworzenie opakowań, etykiet, prasy, książek, ulotek i wielu innych wydruków w oparciu o najnowocześniejszą technologię drukarek cyfrowych lub offsetowych. Choć siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Starych Babicach, zainteresowane osoby mogą zamówić i wycenić projekt za pośrednictwem witryny internetowej – całkowicie online.

Kiedy powinniśmy skorzystać z druku cyfrowego, a kiedy z offsetowego?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, druk cyfrowy jest szybszy, ale też mniej szczegółowy od druku offsetowego. Warto zatem skorzystać z niego, gdy mamy do wykonania niewielki nakład prac, na przykład do 200 sztuk. Taka forma będzie pasować idealnie do wizytówek lub ulotek. Należy bowiem dodać, że druk cyfrowy umożliwia zmianę poszczególnych elementów projektu – na przykład rozmiaru czcionki - w trakcie realizacji wydruku. Druk offsetowy będzie odpowiedniejszy w przypadku większych zamówień – zawierających ponad 200 egzemplarzy. To idealne rozwiązanie na przykład, gdy zamierzamy wydać duży nakład książki.