Rewir komorniczy to termin, który swoje znaczenie nabrał po nowelizacji ustawy o komornikach sądowych, a której postanowienia obowiązują od dnia 1 stycznia 2019 roku. Według nowych przepisów komornicy sądowi działający przy określonych sądach rejonowych, przydzielony mają zakres terytorialny swoich działań. Powoduje to zatem to, że sprawą przydzieloną dla danego rewiru musi zawsze zajmować się wyznaczony do tego przez przepisy specjalista. Zasada polegająca na możliwości doboru komornika nawet z drugiego końca Polski, została zatem całkowicie zniesiona. Warto jednak poznać jej wyjątki.

Rewir komorniczy – zasady działania

Komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, działający przy danym sądzie rejonowym. Podobnie zatem, jak dany sąd, jego zakres obejmowania spraw, zasadza się na określone terytorium, zwane rewirem komorniczym. W jego obrębie dany komornik sądowy może wykonywać działania egzekucyjne należności, eksmisje, czy też licytacje nieruchomości oraz ruchomości.

Warto przy tym jednak wiedzieć, że wierzyciel ma prawo do wyboru komornika sądowego poza jego rewirem, w przypadku  wykonywania niektórych czynności egzekucyjnych, z zastrzeżeniem, że działania terytorialnie będą określone w granicach właściwych dla sądu apelacyjnego, w których znajduje się siedziba wybranego komornika sądowego!

Dla przybliżenia tego, na czym polega rewir komorniczy, warto prześledzić przypadek Komornika Sądowego w Bielsku Podlaskim Łukasz Ignatowicza. Jego zakres terytorialny działań to powiat podlaski, siemiatycki i hajnowski.

Działanie poza właściwością terytorialną

Komornicy sądowi, którzy oferują również usługi windykacji należność w sposób polubowny, nie mają obowiązku ograniczać się do wskazanych rewirów komorniczych. Według przepisów, z takiego obowiązku są również zwolnione sprawy zabezpieczania roszczeń, czy same sprawy roszczeń pieniężnych. Możliwość ta istnieje zatem po wypełnieniu odpowiedniego wniosku oraz oświadczenia. W uproszczeniu można mówić zatem o tym, że rewiry komornicze dotyczą głównie sądowych tytułów egzekucyjnych, dotyczących m.in. nieruchomości.  

Warto wiedzieć! Z działań komorników warto korzystać nie tylko w przypadku występowania w roli wierzyciela, czy też dłużnika. Coraz więcej osób interesuje się między innymi licytacjami komorniczymi, które pozwalają na wykup danego mieszkania, domu, czy innej ruchomości oraz cennych przedmiotów, po nawet najniższej rynkowej wartości! Wielokrotnie takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, niż np. budowa domu na własną rękę.