Doradztwo podatkowe, to najprościej mówiąc, profesjonalne udzielanie porad z zakresu prawa podatkowego. Bycie doradcą podatkowym to specyficzny zawód z pogranicza prawników i finansistów. Wynika to przede wszystkim z tego, że doradca podatkowy musi posiadać wiedzę z zakresu podatków i finansów oraz zagadnień prawnych. Zatem czym zajmuje się doradztwo podatkowe i jakie obszary obejmuje? Jakie obowiązki spoczywają na doradztwie podatkowym?

Jakie czynności obejmuje doradztwo podatkowe?

Zawód doradcy podatkowego reguluje odpowiedni akt prawy. Do obowiązków doradztwa podatkowego należy przede wszystkim udzielnie porad w tym zakresie. Ponadto wśród czynności wymienia się wyjaśnienia i opinie dla płatników oraz podatników. Kolejną istotną czynnością z dziedziny doradztwa podatkowego jest prowadzenie ksiąg podatkowych oraz ewidencji. Doradca zajmuje się również sporządzaniem deklaracji fiskalnych oraz wszelkiego rodzaju zeznań, oczywiście na zalecenie płatnika. Wszystkie czynności wykonywane zgodnie z obowiązującym prawem.

Rola doradcy podatkowego skupia się na swego rodzaju pośredniczeniu, między klientem a urzędem. Prawo w Polsce jest bardzo skomplikowane, a więc doradca pomoże klientowi w zrozumieniu go.

Skorzystanie z usług doradcy podatkowego, takiego jak Agnieszka Popielowska-Liśkiewicz z Wyszkowa, niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pomoc doradcy może okazać się nieoceniona w przypadku postępowania.

Jakie są obowiązki doradcy podatkowego?

Obok czynności związanych z pełnionym stanowiskiem doradcy podatkowego, obowiązują również pewne obowiązki, które związane są przede wszystkim z przechowywaniem dokumentacji. Obowiązkiem doradcy prawnego jest gromadzenie wydanych opinii płatnika oraz inkasenta przez okres 5 lat. Do obowiązków doradcy podatkowego należy również dochowanie tajemnicy faktów i informacji, jakie doradca zdobył podczas doświadczenia w swojej pracy.

Nie sposób zapomnieć również o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest etyka zawodowa. Wymaga się, by osoba, która piastuje stanowisko doradcy podatkowego, cechowała się bezstronnością, rzetelnością oraz uczciwością.

Niewątpliwe istotne jest także stałe doszkalanie się – zarówno w dziedzinie finansów, jak i prawa. Prawo ciągle się zmienia, pojawiają się nowelizacje ustaw i nowe interpelacje, dlatego doradca podatkowy musi być na bieżąco.