Miejsce pracy, w którym codziennie znajduje się mnóstwo osób, od zawsze było ściśle związane z wirusami. Jednak z uwagi na niedawno przebytą pandemię, bardziej się ich boimy. Niektórzy wciąż obawiają się zakażeniem COVID-19, gdy mamy kontakt z innymi osobami. Przeważnie pracujemy w jednym, często klimatyzowanym pomieszczeniu, z wieloma współpracownikami, nierzadko mając kontakt z klientem. Nic dziwnego, że miejsca pracy, a następnie również nasze domy, są siedliskiem wirusów i bakterii. Na szczęście można im zapobiegać.

Jak dezynfekować pomieszczenia, mając na uwadze wirusy i bakterie?

Regularna dezynfekcja powierzchni może pomóc w zapobieganiu chorobom i wirusom, ponieważ niszczy lub usuwa drobnoustroje, które mogą się na nich znajdować. Przykładem może być COVID-19 - bardzo poważna choroba układu oddechowego, rozprzestrzeniająca się wtedy, gdy mamy kontakt z osobą zakażoną, ale również z powierzchniami lub przedmiotami, których taka osoba dotykała. 

Wirus zachowuje swoją żywotność w zależności od temperatury, wilgotności i właściwości materiału, na jakim osiada. Dotychczasowe badania sugerują, że COVID-19 może być zakaźny na danej powierzchni przez wiele godzin lub nawet dni. Warto więc wiedzieć, że odpowiednie środki dezynfekcyjne mogą pomóc zabić wirusy na powierzchniach, dlatego należy przeprowadzać regularną dezynfekcję w miejscach pracy oraz domach. 

Jaką metodę dezynfekcji wybrać?

Wybór odpowiedniej metody dezynfekcji zależy od rodzaju powierzchni i substancji, które chcemy zdezynfekować. Do dezynfekcji rąk najlepiej stosować preparaty na bazie alkoholu lub mydła antybakteryjnego. Aby zdezynfekować powierzchnie, takie jak klamki czy blaty, można użyć środków dezynfekcyjnych w sprayu lub chusteczkach nasączonych alkoholem. Jeśli jednak zależy nam na najlepszych rezultatach, warto zwrócić się do firmy oferującej profesjonalne usługi dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji, takiej jak Leader ZPHU z Jeleniej Góry.

Skutecznym sposobem dezynfekcji jest ozonowanie. Wyjątkowe właściwości ozonu wykorzystuje się m.in. w szpitalach, zakładach produkcyjnych, hotelach, ale też w prywatnych mieszkaniach. Dzięki ozonowaniu, można pozbyć się bakterii, wirusów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów, utrzymujących się we wnętrzach. Ozonowanie wykonuje się również w pomieszczeniach, które od dłuższego czasu były nieużywane lub zaniedbane. Poleca się je rodzinom przystosowującym pokój dla nowego członka rodziny albo osoby cierpiącej z powodu przewlekłej choroby czy alergii. 

Kolejną metodą dezynfekcji jest zamgławianie. Stosuje się ją, uwalniając środek dezynfekujący z intensywnym strumieniem powietrza. Mgła w szybkim tempie rozprzestrzenia się po wnętrzu i dociera do wszystkich zakamarków. Wykorzystuje się ją zarówno w gabinetach medycznych, szpitalach i karetkach, jak coraz częściej – w przestrzeniach użyteczności publicznej, biurach, a nawet w komunikacji miejskiej. Aby odpowiednio dobrać metodę do naszych potrzeb, warto zgłosić się do profesjonalistów z firmy Leader.