O tym, że nieznajomość prawa szkodzi, wiedzą wszyscy przedsiębiorcy. Jednak nie wszyscy są w stanie połapać się w gąszczu trudnych aktów prawnych – a od tego zależy działanie firmy. W dodatku śledzenie co rusz pojawiających się nowych aktów prawnych jest bardzo czasochłonne, co skutecznie utrudnia prowadzenie firmy. Wymaga to również obycia z mocno sformalizowanym językiem prawniczym. Istnieje jednak zawód doradcy podatkowego. Dlaczego jest on tak potrzebny każdemu przedsiębiorstwu?

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doświadczony doradca podatkowy pełni funkcję łącznika przedsiębiorcy z urzędem skarbowym. Nie tylko zna dobrze specyfikę branży, ale również ma odpowiednie kwalifikacje. Aby wykonywać zawód doradcy podatkowego z racji, że jest to zawód zaufania publicznego, należy zdać odpowiedni egzamin państwowy. Co ciekawe, obowiązuje go również tajemnica zawodowa oraz zasady etyki zawodowej. 
Do jego zadań należy sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz reprezentowanie firmy przed urzędem skarbowym. Co najważniejsze, wykonywać wszystkie czynności zawodowe musi tak, aby chronić interes klienta, ale również nie naruszać zasad etyki zawodowej.

Zalety zatrudnienia doradcy podatkowego

Za niedopełnienie obowiązków podatkowych, przedsiębiorcom grożą wysokie kary. W wielu przypadkach, szczególnie dla małych firm oznacza to zamknięcie biznesu. Doradca podatkowy ma za zadanie wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w taki sposób, aby przedsiębiorca mógł bezpiecznie zarządzać firmą i nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje. W tym celu warto, aby doradca podatkowy miał zdolność właściwej interpretacji przepisów. Z tego względu będzie mógł proponować najszybsze, ale też legalne rozwiązania, które dla zwykłego przedsiębiorcy byłyby bardzo czasochłonne. To natomiast przyczyni się do szybszego rozwoju firmy i zwiększenia jej konkurencyjności.
Zatrudniając doradcę podatkowego takiego jak Katarzynę Selin z Kancelarii Doradcy Podatkowego, przedsiębiorca będzie mógł poświęcić więcej czasu na planowanie nowych inwestycji czy wdrożenie innowacji technologicznych. Co więcej, będzie mógł spać spokojnie, nie obawiając się, że Urząd Skarbowy znajdzie jakieś nieprawidłowości, które samego przedsiębiorcę narażą na potężną karę, a całą firmę na bankructwo i ogłoszenie upadłości.