Czy wiesz, że instalacje fotowoltaiczne zyskują w Polsce coraz większą popularność? Energia, pozyskiwana z odnawialnych źródeł nie tylko jest korzystna dla środowiska naturalnego, ale także pozwala na zachowanie niezależności od dostawców energii elektrycznej. W związku z tym, wiele firm oferuje rolnikom atrakcyjne stawki  w zamian za dzierżawienie gruntu pod instalacje słoneczne. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.

Konsultacje prawne przed podpisaniem umowy – czy warto?

Umowy, dotyczące dzierżawy gruntów rolnych, nie zawsze są w pełni zrozumiałe przez rolników. Szczególną trudność sprawiają: język prawniczy, w który są one sporządzone oraz klauzule prawne – nie zawsze korzystne dla właściciela gruntu. Warto zaznaczyć, że w wielu przedsiębiorców przedstawia gotowe propozycje dokumentu, niemniej jednak – nawet jeśli działka spełnia wszystkie kryteria i wymogi stawiane przez firmę – nie warto od razu jej podpisywać, kierując się presją czasu. Najbardziej rozsądną opcją jest w takim przypadku skonsultowanie niezrozumiałych zapisów umowy ze specjalistą – fachowe informacje  można uzyskać w Kancelarii Radcy Prawnego AGRA, prowadzonej przez Agnieszkę Baudet. Warto zaznaczyć, że kancelaria funkcjonuje od wielu lat, a radca prowadzi nawet najtrudniejsze sprawy związane z rolnictwem. Dzięki konsultacjom, rolnik zyska pewność, że podpisywany przez niego dokument jest korzystny dla obu stron.

Gdzie może tkwić pułapka w umowie?

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy dokładnie sprawdzić jest zapis w umowie, dotyczący przedmiotu dzierżawy. Powierzchnia działki pod montaż paneli fotowoltaicznych powinna bowiem zostać precyzyjnie określona przed podpisaniem dokumentu. Mimo, że działanie to wydaje się oczywiste – nadal zdarzają się sytuacje, że inwestor pozostawia sobie możliwość do jednostronnego, ostatecznego dookreślenia przedmiotu dzierżawy. Kolejnym zapisem umowy dzierżawy gruntu, który wymaga szczególnej uwagi to kary umowne. Warto więc sprawdzić kto i w jakich przypadkach im podlega. Często są one przewidziane wyłącznie na korzyść inwestora, podczas, gdy rolnik również powinien mieć możliwość egzekwowania kar np. w przypadku braku zapłaty czynszu lub znacznego opóźnienia w opłacie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy podpisywaniu umowy o dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę, warto również zwrócić uwagę na:

  • zapisy, zabezpieczające interesy właściciela gruntu – w przypadku, niezgodnego z ustaleniami, zachowania inwestora, rolnikowi powinna przysługiwać ochrona dóbr,
  • obowiązki inwestora – właściciel działki ma za zadanie odpowiednio przygotować grunt pod montaż instalacji, warto więc ustalić obowiązki inwestora odnośnie powiadomienia o planowanym starcie inwestycji,
  • różnego rodzaju klauzule – przede wszystkim należy sprawdzić, czy w umowie nie ma zapisów, które pozwalają na dowolną interpretację.