Blog Panoramy Firm

Elementy księgi przychodów i rozchodów – o czym należy pamiętać?

Materiał partnera
2019-07-29
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów

Do wielu obowiązków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej zalicza się także m.in. poprawne rozliczanie z urzędem skarbowym. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw najczęściej wybierana jest metoda w postaci księgi przychodów i rozchodów. Jej prowadzenie warto powierzyć księgowym – czym dokładnie zajmą się w tym zakresie?

Nie dla każdego

Księga przychodów i rozchodów to rodzaj rozliczenia, który wybierany jest przeważnie przez małe firmy. Nie mogą one przekroczyć przychodów netto w wysokości 2 000 000 euro w przeliczeniu na walutę polską. Każde zdarzenie gospodarcze przeprowadzone przez firmę musi się znaleźć w takiej właśnie księdze, co wymaga skrupulatnego jej prowadzenia. Z tego względu warto zdecydować się na wsparcie specjalistów z dobrego biura rachunkowego. Księgowi bez większych problemów poradzą sobie z każdą z aż 16 kolumn wymaganych do uzupełnienia przez przedsiębiorcę.

Należy także zwrócić uwagę na wybraną przez osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą formę jej opodatkowania. Podatek liniowy czy tzw. zasady ogólne wymuszają konieczność założenia księgi przychodów i rozchodów, o czym przedsiębiorca powinien pamiętać. W jej prowadzeniu pomoże Maria Lipka, która prowadzi własne biuro rachunkowe zajmujące się także innymi formami rozliczenia działalności. W przypadku wspomnianej księgi przychodów i rozchodów warto zwrócić uwagę na poszczególne kolumny – co właściwie powinno się w nich znaleźć?

Uporządkowana ewidencja

Ewidencjonowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych to zadanie stosunkowo żmudne i czasochłonne, które wymaga dodatkowo sporej skrupulatności. Pełen profesjonalizm w realizacji takiej usługi zagwarantują doświadczeni księgowi, którzy w sposób prawidłowy wypełnią każdą z kolumn znajdujących się w księdze przychodów i rozchodów. Do najważniejszych informacji koniecznych do wprowadzenia zalicza się m.in. numer faktury, a także dokładne dane kontrahentów.

Istotne jest też określanie typu wydatków i przychodów realizowanych przez przedsiębiorstwo. Ważnym elementem takiej księgi są również wynagrodzenia dla zatrudnianych pracowników. Dokładne uzupełnienie wszystkich kolumn wiąże się z koniecznością przeprowadzenia rozliczeń, co może być dla wielu osób dość kłopotliwe. Warto pamiętać, że niewłaściwe przygotowanie księgi przychodów i rozchodów prowadzić może do sporych problemów i wysokich kar, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. To dla przedsiębiorcy oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Opracowanie artykułu:

Maria Lipka Usługowe Prowadzenie Ksiąg Rachunkowych

ul. 3 Maja 48a/3, 61-728 Poznań Stare Miasto, wielkopolskie
e-mail
www