Będąc pracodawcą, jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy zatrudnionych przez Ciebie osób. Jej głównym celem jest ustalenie wynagrodzenia związanego z trwaniem stosunku pracy. Prowadzenie ewidencji nie jest zbyt trudne, jednak wymaga sporo czasu i zaangażowania. Dlatego warto powierzyć to zadanie w profesjonalne ręce. Biuro Rachunkowe Adamis zajmie się tym za Ciebie.

Co powinna zawierać ewidencja czasu pracy?

Przepisy dotyczące czasu pracy są bardzo skomplikowane, a pracownicy z niewiedzy dopuszczają się w ich zakresie wielu naruszeń. Jednym z obowiązków jest prowadzenie ewidencji czasu pracy, niezależnie od tego ilu osób w firmie zatrudniasz i na jakiej podstawie, koniecznie musisz prowadzić miesięczną listę obecności.

Ewidencja czasu pracy powinna zawierać między innymi:

  • całkowitą liczbę przepracowanych godzin, również tych w porze nocnej;

  • liczbę godzin nadliczbowych pracownika;

  • ilość dni wolnych od pracy z oznaczeniem dnia ich udzielenia;

  • usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych obecności w miejscu pracy.

Natomiast w ewidencji czasu pracy nie umieszcza się informacji związanych z uleganiem się o urlop wypoczynkowy i bezpłatny.

Dokumentacja kadrowo-płacowa – powierz to zadanie doświadczonej księgowej!


Bez dokładnego prowadzenia ewidencji czasu pracy nie jest możliwe rozliczenie pracownika oraz naliczenie mu wynagrodzenia

– informuje księgowy z Biura Rachunkowego Adamis, które mieści się w Gorzowie Wielkopolskim.

Biuro Rachunkowe z wieloletnim doświadczeniem świadczy kompleksowe usługi księgowe oraz doradztwo podatkowe firmom z polskim i zagranicznym kapitałem. Prowadzenie książek przychodów i rozchodów, rozliczenia podatków, PIT-y oraz dokumentacja kadrowo-płacowa to główne obszary jego działalności.

Na żądanie pracownika masz obowiązek udostępnić mu ewidencję. Oczywiście, oryginał jest Twoją własnością. Pamiętaj również, że zgodnie z kodeksem pracy nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy jest wykroczeniem. W przypadku fałszowania dokumentów sprawa trafia do sądu.