Dosyć istotnym dokumentem potrzebnym do przygotowania jakiejkolwiek budowli jest mapa do celów projektowych. Dokument zaprojektowany przez firmę Kartoplot jest przykładem opracowania kartograficznego i powstaje na bazie mapy zasadniczej. Taki plan jest niezbędny do zrealizowania wielu inwestycji budowlanych, które niejednokrotnie wymagają pozwolenia na budowę.

Mapa do celów projektowych – co warto o niej wiedzieć?

Mapę do celów projektowych wykonuje się na podstawie kopii standardowej mapy zasadniczej, która wcześniej została zaakceptowana przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Osoba, sporządzająca taki plan musi mieć uprawnienia do wykonywania zawodu geodety.

Tryb wykonywania mapy do celów projektowych jest regulowany przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 1995 roku. Określa ono rodzaj oraz zakres opracowań geodezyjnych i kartograficznych, które obowiązują w budownictwie. Są one ściśle związane z przygotowaniem dokumentacji w firmie Kartoplot, a następnie wykorzystuje się je na potrzeby wykonania projektu budowlanego.

Zlecając wykonanie planu geodecie, musimy ustalić zakres wraz z projektem naszego przyszłego domu. Warto więc zwrócić się do profesjonalnego architekta, który zaprojektuje dom, aby dodatkowo wskazał nam zakres treści na mapie. W takiej sytuacji mapa do celów projektowych uwzględni wszystkie przyłącza, zwłaszcza gazowe, wodociągowe oraz dostęp do drogi publicznej. Dzięki temu nie będziemy podwójnie narażeni na koszty.

Etapy powstawania mapy do celów projektowych oraz okres oczekiwania

Na pełne przygotowanie mapy w firmie Kartoplot składa się kilka etapów. Pierwszym z nich, który musi wykonać uprawniony geodeta to uzyskanie danych działki, tj. obręb ewidencyjny oraz jej numer. Drugim etapem jest zgłoszenie pracy geodezyjnej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Z kolei czas oczekiwania na potrzebne dokumenty wynosi dość sporo, bo 10 dni roboczych.