Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród kilku form opodatkowania działalności gospodarczej. Jedną z częściej wybieranych jest ryczałt, który wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji przychodów. Brak takiej dokumentacji lub nieprawidłowości w jej sporządzaniu skutkują bowiem karami finansowymi ze strony urzędu skarbowego. Dowiedz się zatem, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Dla kogo jest obowiązkowa?
Ewidencja przychodów to jedna z koniecznych czynności, jeśli jako opodatkowanie działalności gospodarczej wybraliśmy formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To również obowiązek, który dotyczy osób opodatkowujących w ten sposób najem prywatny. Prowadzenie tego rodzaju ewidencji stanowi bowiem podstawę do wyliczenia podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego. Należy zaznaczyć, że jedna firma może świadczyć usługi bądź sprzedawać towary o różnym charakterze, a to oznacza zastosowanie wobec nich odmiennych stawek ryczałtu. Ewidencja przychodów obowiązuje przedsiębiorcę od pierwszego dnia podlegania pod ten rodzaj opodatkowania.
Jakie są zasady prowadzenia ewidencji?
Wpisów w ramach omawianej czynności księgowej dokonuje się z wykorzystaniem wzoru dokumentu zawartego w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Od 1 stycznia bieżącego roku zmieniły się niektóre stawki ryczałtu, a mianowicie:
- 20% obniżona do 17%,
- 17% obniżona do 15%,
- wprowadzona nowa 12,5% – dla wybranych usług i przychodów przekraczających 100 tysięcy złotych.
Tabelę wypełnia się na podstawie faktur VAT, rachunków, dokumentów celnych, not korygujących lub dowodów wewnętrznych. Wszystkie dokumenty należy przechowywać w formie broszury z ponumerowanymi stronami. Kolejne wpisy zaś muszą być dokonywane w sposób chronologiczny. Przy prowadzeniu ewidencji przychodów bardzo ważna jest, aby była rzetelna oraz niewadliwa, a to może zagwarantować na przykład biuro rachunkowe Spectrum z Krakowa. Oznacza to stosowanie się do regulacji prawnych oraz wprowadzanie informacji zgodnie ze stanem faktycznym. Miesięczne zestawienie danych musi zostać sporządzone przed upływem 20. dnia następnego miesiąca, czyli przed terminem wpłaty zaliczki na podatek dochodowy.
Czym skutkują nieprawidłowości?
Jak już zostało wspomniane na początku, prowadzenie ewidencji przychodów jest obligatoryjne dla wymienionych podmiotów. Ponadto powinna być ona przechowywana w siedzibie firmy lub biura rachunkowego, co w drugim przypadku wymaga zawiadomienia urzędu skarbowego. Niedostosowanie się do przepisów podatkowych skutkuje nałożeniem stawek karnych. Całkowity brak ewidencji oznacza naliczenie pięciokrotnie wyższego ryczałtu, który może wynosić nawet 75%. Konsekwencje finansowe pociąga za sobą również błędne przyporządkowanie stawek. W takiej sytuacji urząd nalicza podatek według najwyższej wartości podatku i od całości przychodów. Jak widać, wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą znacznie wpłynąć na firmowy budżet, dlatego prowadzenie ewidencji przychodów warto zlecić specjalistom.