Podatki - dla jednych udręka, a dla innych motywacja do rozwinięcia skrzydeł i powiększenia dochodów. Jest to część zeznania, które każda firma oraz każdy obywatel ma obowiązek przedstawić w Urzędzie Skarbowym co roku. Ominięcie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami natury finansowej. Dlatego też warto znaleźć dobrą księgową, która sprawnie poprowadzi proces rozliczenia VAT.

Rachunkowość na wysokim poziomie

Wybranie biura rachunkowości, które może się pochwalić dużym doświadczeniem, a zatrudnieni w nim księgowi mają wprawę nie tylko w prowadzeniu powszechnych kalkulacji, ale także w bardziej zaawansowanych rozliczeniach, to ogromna ulga dla przedsiębiorstwa. Coraz więcej właścicieli firm rozumie jak ważne jest, aby sprawy związane z finansami i dokumentacją księgową były prowadzone w sposób przejrzysty i adekwatny do profilu firmy.

Chcąc zapewnić sobie spokój w kwestii comiesięcznych raportów, rozliczeń, organizacji działu kadr i płac, warto podejść do tematu wyboru księgowego na poważnie. Wysokiej jakości usługi proponuje Aldona Lamparska reprezentująca Biuro Rachunkowe w miejscowości Łęczna w województwie lubelskim. Obsługa małych i średnich przedsiębiorstw obejmuje tu nie tylko podstawowe działania księgowo-administracyjne. Korzystając z doświadczenia biura Abak, można otrzymać wsparcie w stworzeniu zakładowego planu kont oraz w opracowaniu polityki rachunkowości przedsiębiorstwa.

Oddanie w ręce doświadczonego specjalisty od księgowości wszystkich szczegółów związanych z obliczaniem należnego do zapłacenia podatku VAT oraz wdrożenia ulg i utrzymania reprezentatywnego kontaktu z Urzędem Skarbowym pozwala przedsiębiorcy odetchnąć spokojnie.

Kogo obowiązują rozliczenia VAT Unii Europejskiej?

Wszystkie firmy, które dokonują sprzedaży lub zakupu produktów na terenie Unii Europejskiej, podlegają rozliczeniu VAT UE. Oznacza to, że podatek należy rozliczyć zarówno od sprzedaży jak i od zakupu. Zanim jednak nastąpi samo rozliczenie, przedsiębiorstwo, które ma zamiar nawiązywać współpracę z firmami zagranicznymi, znajdującymi się we wspólnocie europejskiej, powinien oznaczyć siebie jako podatnik VAT-UE.

Ta deklaracja znajduje się w oświadczeniu podatkowym VAT-R i jest możliwa do wypełnienia jeśli firma należy do grupy tzw. czynnych płatników podatku VAT. Rozliczenie ma być przedstawione również przez tych przedsiębiorców, którzy zwolnieni są z tego zeznania podatkowego w kraju. Z podejmowaniem pertraktacji biznesowych w ramach zakupu i sprzedaży na terenie Unii Europejskiej oraz prowadzeniem oficjalnych rozliczeń wiąże się także posiadanie numeru NIP Unii Europejskiej. Po przejściu przez proces rejestracji podatnik składa miesięczne deklaracje zawierające informacje istotne dla tegoż międzynarodowego rozliczenia.

Nie sposób pamiętać o tak wielu obowiązkach związanych z deklaracjami podatkowymi. Dlatego też obsługa księgowa jest tak przydatnym rozwiązaniem. Dobrze przygotowany w danej tematyce specjalista szybko poradzi sobie z koniecznymi do wypełnienia dokumentami. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw podejmujących sprzedaż pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

O czym nie zapomni księgowa przy rozliczeniu VAT-UE

Warto tu zwrócić uwagę, że raz zarejestrowany podatnik UE może szybko stracić ten status. Wystarczy, że przez okres 3 miesięcy nie będzie składał zeznań podatkowych z zakupu lub sprzedaży towarów za granicą. Wykreślenie z tej listy następuje także jeśli firma składa zeznanie zerowe, które w żaden sposób nie zobowiązuje do wymiany żadnej ze stron.

Sprawa komplikuje się zatem jeszcze bardziej jeśli chodzi o rozliczenia w ramach współpracy z firmami Unii Europejskiej. Niektórzy przedsiębiorcy na myśl o samodzielnym prowadzeniu księgowości dostają gęsiej skórki. Nic dziwnego, ponieważ zajmowanie się rachunkowością wymaga obszernej wiedzy na temat rozliczeń, poszczególnych zasad i obowiązującego prawa finansowego.