W momencie, gdy umiera ktoś z naszych bliskich, czy też inaczej mówiąc spadkodawca, automatycznie otwiera się sprawa jego spadku. Jednak, aby móc nim pełnoprawnie zarządzać, niezależnie od tego, czy zostajemy spadkobiercami na mocy dziedziczenia ustawowego, czy testamentowego musimy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Dowiedz się, jak należy to zrobić.

Spadek – przyjąć czy odrzucić?

Spadkobiercą możemy zostać na dwa sposoby – zgodnie z wolą spadkodawcy zawartą w testamencie oraz na podstawie prawa do dziedziczenia. To jednak wcale nie oznacza, że jesteśmy w jakimkolwiek stopniu zobligowani do przyjęcia spadku. Każdy spadkobierca od daty otwierającej spadek ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia, w którym zadeklaruje się czy go przyjmuje, czy też odrzuca. Natomiast jeśli termin upłynie, przyjmuje się, że spadek został zaakceptowany z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli także z ewentualnymi długami. Sprawy spadkowe często mogą być bardzo skomplikowane, dlatego tak ważne jest, aby już na samym początku podjąć dobrą decyzję dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia spadku. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porad doświadczonych prawników. Kancelaria Adwokacka Rafała Grabowskiego to miejsce, gdzie znajdziemy wykwalifikowanych fachowców, którzy pomogą nam przez cały proces postępowania spadkowego. 

Stwierdzenie nabycia spadku

Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie postępowania spadkowego nie jest obowiązkowe, ale oficjalne potwierdzenie nabycia spadku zdecydowanie leży w interesie spadkobiercy. Jest to szczególnie ważne, gdy spadek obejmuje przedmioty lub nieruchomości, które będziemy chcieli sprzedać. Zostając właścicielem nieruchomości, konieczne jest także dokonanie wpisu w księgach wieczystych, do czego również wymagane będzie udowodnienie prawa własności. W momencie, gdy zdecydujemy się rozpocząć postępowanie spadkowe, należy wypełnić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Musi zawierać on nasze dane jako wnioskodawcy, dane pozostałych spadkobierców, a także dane spadkodawcy. Wniosek składamy w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Na rozprawie określeni zostają spadkobiercy oraz ich udział w spadku. To też moment na ogłoszenie testamentu, jeśli taki istnieje.   

Podział spadku

Kolejnym etapem jest podział majątku pomiędzy spadkobierców zgodnie z wielkością ich udziału. Składając wniosek o rozpoczęcie postępowania, wnioskodawca musi zaprezentować własną koncepcję na podział spadku. Jeśli spadkobiercy nie będą zgodni co do rozwiązania, sąd rozstrzygnie sprawę w najkorzystniejszy wedle swojego uznania sposób. Oczywiście istnieje możliwość odwołania od decyzji sądu. Natomiast sprawa jest dużo prostsza, gdy spadkobierca jest jeden – wtedy postępowanie o dział majątku nie będzie przeprowadzane w ogóle.