W każdej branży należy przestrzegać zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, jednakże istnieją takie zawody i takie miejsca, w których ścisłe trzymanie się regulaminu jest szczególnie istotne. Takim miejscem jest między innymi plac budowy, na którym o wypadek naprawdę nietrudno. Warto zapoznać się podstawowymi zasadami BHP na budowie, a także wyposażyć swoją ekipę w odzież roboczą.

Zasady BHP na budowie

Plac budowy jest pełen niebezpieczeństw, niemniej przestrzegając określonych zasad, można uniknąć wypadku. Wszystkie strefy budowy należy odpowiednio zabezpieczyć. Teren placu budowy musi zostać ogrodzony tak, aby na jego teren nie przedostały się osoby postronne. Oznaczone powinny zostać również wszelkie wykopy oraz miejsca potencjalnie niebezpieczne. Jeśli w grę wchodzi praca na wysokości, każdy pracownik powinien być zabezpieczony specjalnymi uprzężami. Warto pamiętać również o tym, że kierownik nie powinien dopuszczać do wybranych prac budowlanych osób, które nie mają do tego kwalifikacji. Mowa tu szczególnie o elektrykach oraz operatorach maszyn budowlanych. Aby przestrzeganie wszystkich powyższych zasad było możliwe, każdy pracownik powinien zostać wyposażony w niezbędne artykuły BHP.

Jaka odzież ochronna powinna pojawić się na placu budowy?

Na placu budowy powinien pojawić się szereg artykułów BHP. Absolutną podstawą jest odzież ochronna. Nie tylko pracownicy, ale również każda osoba pojawiająca się na budowie obligatoryjnie musi mieć na głowie kask, który będzie ją chronił przed uderzeniem przez spadający z góry materiał budowlany. Nie można zapomnieć również o specjalnych kombinezonach, które ochronią ciało przed otarciami. Do obowiązkowego wyposażenia zalicza się również buty robocze z grubą podeszwą i metalowym podbiciem – tego typu obicie będzie zabezpieczeniem zarówno przed upadkiem czegoś ciężkiego na palce, jak i przed wbiciem ostrego przedmiotu, na przykład gwoździa w podeszwę stopy.

Każdy pracownik powinien mieć także przynajmniej jedną parę rękawic roboczych, które nie tylko zabezpieczą skórę przed otarciem, ale przede wszystkim zapewnią lepszy chwyt niż śliskie, spocone od pracy dłonie. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu wzroku – okulary ochronne będą chronić przed dostaniem się do oczy opiłków metalu, iskier, różnego rodzaju chemii, a także pyłu. A skoro o pyle już mowa, to w tym miejscu nie sposób nie wspomnieć także o maskach przeciwpyłowych. Wszystkie te artykuły BHP można znaleźć w Centrum Technicznym w Rumi, które już od ponad trzydziestu lat działa w branży handlowej, dostarczając swoim klientom wysokiej jakości artykułów BHP, ale również materiałów budowlanych, hydraulicznych i elektrycznych.