Wystąpienie publiczne wywołuje u wielu osób ogromny stres. Najlepiej więc wyeliminować pewne czynniki, które ten stres tylko niepotrzebnie potęgują. Warto też mieć na uwadze, że odpowiednie przygotowanie to już połowa sukcesu. Zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją pewność siebie i dobrze wypaść przed widownią? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego.

Jak pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym?

Wystąpienia publiczne bywają dla wielu osób bardzo stresujące. Umiejętność przemawiania do tłumu i występowania przed publicznością jest jednak bardzo przydatna, chociażby w pracy, gdy trzeba przykładowo zaprezentować nowy projekt przed całą firmą. Jak ją opanować? Można wziąć udział w kursach i szkoleniach z wystąpień publicznych. Najpierw warto jednak samodzielnie wykonać kilka ćwiczeń, podjąć odpowiednie kroki i spróbować opanować stres. Jak dobrze przygotować się do wystąpienia publicznego? Poniżej znajdziesz nasze porady.

1. Ustal, jaki jest cel Twojego wystąpienia

Przygotowując się do wystąpienia publicznego, najpierw pomyśl, po co właściwie będziesz występować i co chcesz osiągnąć. Określ swój cel – niech będzie on jak najbardziej konkretny. Łatwiej będzie Ci przygotować plan swojej wypowiedzi. Dopasujesz też przekonujące i trafne argumenty.

2. Poznaj swoich odbiorców

Bardzo ważne jest określenie grupy odbiorców. Postaraj się wyobrazić sobie, do kogo będziesz przemawiać. Ile lat mają Twoi słuchacze? Jakie mają wykształcenie? Kim są z zawodu? Gdzie mieszkają? Jak spędzają wolny czas? Wszystkie te informacje pozwolą Ci stworzyć obraz Twojego odbiorcy. Zastanawiasz się, dlaczego to tak istotne? Otóż ma to wpływ na język, którego będziesz używać. Inaczej przecież będziesz zwracać się do nastolatków, a inaczej do grupy przedsiębiorców.

Weź też pod uwagę, w jakim stopniu Twoi słuchacze znają omawiane przez Ciebie zagadnienie. Jeśli jest to dla nich coś zupełnie nowego, koniecznie używaj prostego języka i nie stosuj skomplikowanych pojęć i terminów. Spraw, by Cię zrozumieli i poczuli się zainteresowani. Zastanów się też, co łączy się z grupą odbiorców i jakie argumenty do nich przemówią.

3. Zrób research i porządnie się przygotuj

Stres przed wystąpieniem publicznym to naturalna reakcja. W mniejszym czy większym stopniu towarzyszy wszystkim mówcom, nawet tym doświadczonym. Ważne jednak, by nie był to stres paraliżujący. Jak sobie więc poradzić? Aby czuć się pewniej podczas swojego wystąpienia, należy najpierw zrobić dobry research informacji. Nawet jeśli doskonale znasz dany temat, pogłęb swoją wiedzę. Być może ktoś ze słuchaczy zada Ci trudne pytanie i będzie chciał rozwinięcia tematu. Przygotuj się na to. Zabierz też ze sobą plan wypowiedzi. Pomoże Ci on powrócić do meritum, w razie, gdyby ktoś Ci przerwał oraz sprawi, że niczego ważnego nie pominiesz.

4. Pomyśl, o co mogą pytać Twoi odbiorcy

Twoi słuchacze być może będą mieli jakieś pytania. Postaraj się je przewidzieć i przygotować na nie gotowe odpowiedzi. Nie możesz bowiem dopuścić do sytuacji, w której ktoś zada Ci pytanie, a Ty nie będziesz wiedzieć, jak na nie odpowiedzieć. Wywoła to w Tobie niepotrzebny stres, a Twoje przemówienie może zostać gorzej odebrane, czego z pewnością nie chcesz.

5. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz

Zastanawiasz się, jak nauczyć się wystąpień publicznych? Otóż nie zapominaj, że trening czyni mistrza. Poćwicz więc swoje wystąpienie. Zrób to tyle razy, aż poczujesz się pewnie. Trenować możesz przed lustrem lub zaprezentować się przed domownikami i wyobrazić sobie, że to Twoja widownia. Ćwicz nie tylko język werbalny, ale też mowę ciała i gestykulację. Sprawdź, jak długo trwa Twoja prezentacja, czy nie trzeba jej może skrócić lub przedłużyć. Dzięki ćwiczeniom będziesz wiedzieć, co należy poprawić, by wypaść jak najlepiej.

6. Zadbaj o schludny wygląd

Podczas wystąpienia oczy wszystkich osób z widowni skierowane są na prelegenta. Ważne więc, by mówca dobrze się prezentował. Zadbaj więc o odpowiedni wygląd. Twój strój powinien być czysty, schludny i elegancki. Nie chodzi jednak o to, by zawsze występować w marynarce. Ubiór dopasuj do miejsca oraz okoliczności. Masz czuć się profesjonalnie, ale też komfortowo i wygodnie. Twój wygląd może Ci dodać pewności siebie. Nic nie powinno krępować Twoich ruchów, dlatego unikaj zbyt mocno dopasowanych elementów garderoby.

7. Nie zapomnij o kwestiach technicznych

Do swojego wystąpienia zapewne będziesz potrzebować odpowiedniego sprzętu. Niestety potrafi on czasem zawodzić, dlatego warto przewidzieć ewentualne niepowodzenia. Sprawdź, czy laptop, rzutnik, mikrofon bądź inne urządzenia działają, jak należy. Zabierz ze sobą zasilacz do laptopa. Swoją prezentację zapisz w kilku miejscach (na pendrivie, ale też w chmurze lub na mailu) i najlepiej w kilku formatach. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie dodatkowych nerwów.

Sztuka wystąpień publicznych. O czym jeszcze pamiętać?

Jak przygotować się do publicznego wystąpienia? Na koniec jeszcze kilka praktycznych porad:

  • Bądź na miejscu wcześniej, minimum pół godziny przed rozpoczęciem. Dzięki temu zdążysz podłączyć sprzęt, przygotować się i oswoić z nowym miejscem.
  • Nie pozwól, by widownia na Ciebie czekała.
  • Stój prosto, nie garb się, zadbaj o odpowiednią mowę ciała.
  • Mów energicznie, ale nie za szybko. Moduluj głos.
  • Zadbaj o dobrą, przyjazną atmosferę, otwórz się na ludzi.
  • Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Po prostu bądź sobą.

Jeśli przed swoim wystąpieniem bardzo się stresujesz, zastosuj technikę świadomego oddechu. Oddychaj głęboko przez kilka minut, aż się uspokoisz i dotlenisz mózg.

Chcesz, aby Twoje wystąpienie spodobało się słuchaczom? Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie. Postaraj się wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i nie pozwól, by stres przejął nad Tobą kontrolę. Powodzenia!

Nie radzisz sobie ze stresem? Poznaj sprawdzone techniki relaksacyjne