Prawidłowa utylizacja dokumentów może okazać się trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Nie da się ukryć, że wiele osób utylizuje dokumenty zawierające dane osobowe w niewłaściwy sposób! Jak je niszczyć, aby przestrzegać zasad RODO i jednocześnie nie szkodzić środowisku naturalnemu? Czy spalanie dokumentów w piecu jest legalne i bezpieczne dla środowiska? Odpowiedź na te pytania może cię zaskoczyć!

Palenie dokumentów – dlaczego nie wolno tego robić?

Palenie dokumentów to popularny sposób wśród osób, które mają do dyspozycji piec na węgiel i drewno. Jednakże pod żadnym pozorem nie należy tego robić! Po pierwsze – jest to nielegalne. Po drugie – szkodliwe. Może i jest to sposób na skuteczne pozbycie się dokumentów, ale jednocześnie przyczynia się do emisji trujących gazów do atmosfery. Mitem jest, jakoby papierowe dokumenty nie stwarzały zagrożenia dla środowiska naturalnego. Trzeba pamiętać, że nie są one tym samym, co drewno. Papier często jest chemicznie barwiony lub wybielany, a dokumenty dodatkowo zawierają sporą ilość tuszu. W procesie spalania barwniki i tusze przekształcają się w szkodliwe gazy, którymi później oddychamy. Dbając o środowisko, dbasz przede wszystkim o własne zdrowie!

Jak chronić dane?

Najlepszym sposobem na skuteczną i bezpieczną utylizację dokumentów, jest skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy, która dba nie tylko o zadowolenie swoich klientów, ale również o środowisko np. Eko Wtór. W jaki sposób są niszczone dokumenty? Profesjonalne firmy gwarantują rozdrobnienie ich w taki sposób, aby niemożliwe było odczytanie żadnych danych osobowych. Następnie rozdrobniona makulatura trafia do zakładów papierniczych, które zajmują się recyklingiem. W ten sposób nie tylko pozbywasz się problemu, ale również dajesz drugie życie surowcom, które bez recyklingu stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego – w tym wypadku masową wycinkę drzew.

Kiedy utylizować dokumenty?

Pamiętaj, że utylizacja dokumentów to proces nieodwracalny. W momencie odebrania ich przez firmę mogą w ekspresowym tempie zostać zniszczone. Dlatego też do niszczenia dokumentów należy podchodzić rozsądnie. Utylizuj tylko te, które na pewno są już przeterminowane i się nie przydadzą. Czasami lepiej poczekać kilka miesięcy dłużej, niż stracić dokument, który był bardzo ważny i jego zniszczenie narazi twoje przedsiębiorstwo na duże straty finansowe. Żeby zminimalizować ryzyko pomyłek, ważne jest utrzymywanie porządku w miejscu składowania dokumentów i archiwizowanie ich według dat wystawienia oraz wygasania ważności.