Emisja zanieczyszczeń do środowiska to temat istotny z punktu widzenia przeciętnego obywatela z prostego powodu – pyły i gazy są szkodliwe dla zdrowia i otoczenia. Powinien on jednak być równie ważny dla wszystkich przedsiębiorców, których działalność skutkuje wydzielaniem zanieczyszczeń. Prawo określa bowiem bardzo dokładnie, kto obowiązkowo powinien uzyskać pozwolenie na emisje. Zobacz, jak uzyskać wymieniony dokument.

Emisja zanieczyszczeń – aspekty prawne

Wprowadzanie do środowiska zanieczyszczeń jest uregulowane prawnie. Wedle art. 180 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2013 r. poz. 1232 – P.o.ś.) istnieje konieczność uzyskania pozwolenia emisyjnego, gdy przedsiębiorca wprowadza do środowiska gazy lub pyły do powietrza w ramach swojej działalności. Nie każda firma ma taki obowiązek – najczęściej o pozwolenie na emisję spalin nie muszą ubiegać się przedsiębiorcy działający na niewielką skalę. Wyjątki od ustawy można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (DzU nr 130, poz. 881).

Szczególną uwagę zwraca się na lakiernie, spawalnie i stacje paliw, w przypadku których nawet niewielka skala działalności prowadzi do konieczności zgłoszenia instalacji. W niektórych przypadkach rodzi obowiązek zgłoszenia się po pozwolenie na emisję zanieczyszczeń. Stosowane w procesach malowania czy lakierowania farby, lakiery i rozpuszczalniki zawierają bowiem substancje klasyfikowane jako lotne związki organiczne, które wyjątkowo zanieczyszczają środowisko.

Kto wydaje pozwolenie na emisję zanieczyszczeń?

Pozwolenie emisyjne wydaje starosta, prezydent miasta lub marszałek województwa, a na terenach zamkniętych (kolei lub wojska) – regionalny dyrektor ochrony środowiska. Do tych organów należy się również udać w przypadku konieczności zgłoszenia instalacji. Aby zmierzyć poziom emisji pyłów, można zgłosić się do wyspecjalizowanych w tej dziedzinie laboratoriów. Na terenie Katowic takie usługi oferuje na przykład SBB LABORATORIUM BADAŃ I EKSPERTYZ. Firma przeprowadza badania wymagane przez obowiązujące przepisy ochrony środowiska. Warto takie pomiary wykonać, ponieważ przedsiębiorca, który prowadzi instalację bez pozwolenia, może zostać ukarany mandatem, a nawet wstrzymaniem użytkowania niezgłoszonej instalacji. Skutkiem korzystania z takiej instalacji jest również naliczanie podwyższonych o 500% opłat za korzystanie ze środowiska.