W dobie globalizacji i rosnącego handlu międzynarodowego odprawa celna stała się nieodłącznym elementem procesu importu i eksportu towarów. W przypadku Polski, jako kraju należącego do Unii Europejskiej, odprawa celna dotyczy głównie wymiany handlowej z państwami spoza Wspólnoty. Razem z ekspertem z agencji celnej Eurosad s.c. FHU przybliżymy Państwu zagadnienia związane z odprawą celną oraz rolę agencji w tym procesie.

Odprawa celna – co to jest i dlaczego jest ważna

Odprawa celna to proces, w ramach którego dokonuje się zgłoszenia w odpowiednim urzędzie celnym towarów przeznaczonych do importu lub eksportu. Celem tego procesu jest ustalenie wartości celnej i podatkowej towarów oraz zapewnienie, że spełniają one wszelkie wymagania prawne, takie jak przepisy dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia czy środowiska.

Ważność odprawy celnej wynika z faktu, że wpływa ona na prawidłowy przebieg obrotu towarowego pomiędzy krajami oraz na dochody państw. Odprawa celna pozwala również na kontrolowanie przepływu towarów, co ma szczególne znaczenie w przypadku produktów objętych ograniczeniami lub zakazami handlowymi.

Agencja celna – nieoceniona pomoc w procesie odprawy

Z uwagi na skomplikowane przepisy oraz konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy, proces odprawy celnej może być dla przedsiębiorców wyzwaniem. Właśnie dlatego wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług agencji celnych, takich jak Eurosad s.c. FHU, które są specjalistycznymi podmiotami zajmującymi się obsługą zgłoszeń celnych oraz reprezentacją klientów przed organami celnymi.

Agencje celne dysponują odpowiednim doświadczeniem oraz wiedzą, dzięki czemu są w stanie sprawnie i efektywnie przeprowadzić cały proces odprawy celnej. Ich usługi obejmują między innymi przygotowywanie dokumentacji celnej, kalkulację należności podatkowych, a także doradztwo w zakresie klasyfikacji towarów czy optymalizacji kosztów celnego.

Rodzaje odpraw celnych

W zależności od rodzaju transakcji handlowej oraz statusu towarów możemy wyróżnić kilka rodzajów odpraw celnych.

Odprawa importowa dotyczy towarów sprowadzanych z państw spoza Unii Europejskiej. Proces ten obejmuje między innymi zgłoszenie towarów do urzędu celnego, ustalenie wartości celnej oraz podatku, a także opłacenie wszelkich należności wynikających z importu, takich jak cło, VAT czy akcyza.

Odprawa eksportowa natomiast odnosi się do towarów wysyłanych poza terytorium Unii Europejskiej. W jej ramach należy zgłosić towar do urzędu celnego oraz przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie wszelkich wymagań prawnych. W przypadku eksportu odprawa ma na celu kontrolę przepływu towarów oraz zapewnienie ich zgodności z przepisami.

Odprawa tranzytowa jest stosowana w przypadku przewozu towarów przez terytorium Polski lub innych krajów UE, gdy towary te mają miejsce przeznaczenia poza Wspólnotą. Proces ten ma na celu zapewnienie swobodnego przepływu towarów przez terytorium UE oraz kontrolę ich transportu.