Bezpieczna strona internetowa wzbudza zaufanie użytkowników, a także jest lepiej pozycjonowana w wynikach wyszukiwania Google. Jednak wciąż nie każda firma zdaje sobie z tego sprawę. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej.

Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo strony internetowej? 

Walka z hakerami trwa niemal od początku istnienia Internetu. Zaatakowane strony WWW tracą dane właścicieli oraz klientów, jak również pozytywny wizerunek i wiarygodność. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie firmowej strony internetowej powinno być Twoim priorytetem. 

Zaatakowana strona internetowa może:

  • utracić cenne dane (np. numery kart kredytowych),
  • przestać działać,
  • zacząć rozsyłać spam,
  • instalować niechciane wtyczki,
  • uruchamiać szkodliwe aplikacje,
  • otwierać podejrzane strony WWW,
  • być gorzej oceniana przez wyszukiwarki. 

Wyobraźnia hakerów jest właściwie nieograniczone, więc powyższa lista to tylko garstka najpopularniejszych przykładów. 

Co więcej, żadna strona nie jest w pełni bezpieczna. Celem ataków są witryny rządowe i strony korporacji, ale także adresy internetowe małych firm (np. salonów fryzjerskich czy rodzinnych sklepów internetowych). 

Na szczęście większość ataków może zostać udaremnionych. Wystarczy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie strony internetowej. 


Zadbamy o bezpieczeństwo Twojego biznesu >>


Jak chronić stronę internetową?

Certyfikat SSL

Do podstawowych zabezpieczeń strony internetowej zalicza się certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer). Jest to protokół sieciowy używany do tworzenia bezpiecznych połączeń w sieci. SSL zapewnia użytkownikom poufność przesyłanych informacji.  

Strona internetowa, która ma taki certyfikat, oznaczona jest symbolem zamkniętej kłódki. Dzięki niej internauci mają pewność, że witryna, z której korzystają, jest bezpieczna. Ponadto certyfikat SSL jest jednym z oficjalnych czynników SEO. Oznacza to, że witryny z certyfikatem wyświetlają się wyżej w wynikach wyszukiwania Google, niż strony bez zabezpieczeń. 

Każde wejście na stronę, która nie ma certyfikatu SSL, poprzedzone jest ostrzeniem wyświetlanym w przeglądarce. 

Aktualizacje

Duży wpływ na bezpieczeństwo w sieci ma również to, czy Twoje oprogramowanie jest aktualne. Mowa tutaj o systemie operacyjnym, ale także o programach związanych z tworzeniem i aktualizowaniem treści na Twojej stronie internetowej. 

Silne hasła 

W Internecie korzystamy z wielu haseł. Warto starać się, żeby były to hasła trudne do odgadnięcia i różniące się od siebie. Jeśli sam zajmujesz się serwerem strony WWW i jej administracją, upewnij się, że Twoje hasła są wystarczająco silne. Hasło typu 1234 czy qwerty zdecydowanie odpada. 

Wszelkie zapisane hasła przechowuj jako dane zaszyfrowane. To zbyt cenne informacje, żeby leżały na dysku w notatniku bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. 

Kopia zapasowa 

Wiadomo, że nie ma zabezpieczeń idealnych, ale na to też możesz się przygotować. Jeśli już zdarzy się tak, że utracisz dane, to zawsze możesz się zabezpieczyć tzw. backupem. 

Backup WWW, czyli kopia zapasowa strony internetowej pozwala w prosty sposób odzyskać utracone pliki i wrócić do stanu sprzed ataku. Daje to gwarancję, że Twoja praca przy tworzeniu i prowadzeniu strony nie pójdzie na marne. 



Jak dbać o bezpieczeństwo strony internetowej firmy? Podsumowanie 

Kierując się prostymi zasadami, można uniknąć wielu ataków. Dlatego, zanim powierzysz budowę strony WWW jakiejś firmie, sprawdź wcześniej, czy gwarantuje ona odpowiednie zabezpieczenia, tj. czy strona będzie chroniona:

  • przed atakami hakerów,
  • przed działaniem szkodliwego oprogramowania,
  • przed najnowszymi wirusami,
  • adresami IP, z których często atakowane są strony WWW.

Takie zabezpieczenia pozwalają spać spokojnie. Jeśli mimo to ochrona zostanie przełamana, warto zainwestować w kopię zapasową strony WWW, która gwarantuje, że nie będziesz musiał zaczynać wszystkiego od nowa. 


Przeczytaj także, co to jest hosting i jak wybrać najlepszy