Czujniki tlenku węgla, dymu oraz gaśnice to niezbędne elementy zabezpieczające każdy dom i jego mieszkańców przed zagrożeniami pożarowymi i zatruciem czadem. Zakup certyfikowanych urządzeń i ich właściwe zainstalowanie może uratować życie oraz uchronić mienie przed zniszczeniem. Razem ze specjalistami z Ppoż-Pol Janicki&Pinar omówimy, dlaczego te elementy są tak ważne, jak działają oraz gdzie najlepiej je umieścić, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla domowników.

Czujniki tlenku węgla – dlaczego są tak ważne

Tlenek węgla, nazywany również czadem, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci. Powstaje on w wyniku niepełnego spalania drewna, węgla, oleju, gazu, czy benzyny. Czujniki tlenku węgla są więc niezbędnym elementem ochrony mieszkańców domu.

Warto zainstalować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie znajdują się źródła tego gazu, takie jak kotłownia czy kuchnia. Czujnik powinien być umieszczony na wysokości około 150 cm od podłogi, aby skutecznie wykrywać obecność tlenku węgla. W przypadku wykrycia zagrożenia, urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, który pozwoli na szybką reakcję i ewentualne ewakuowanie mieszkańców.

Czujniki dymu – jak działają i gdzie je zamontować

Czujniki dymu są kolejnym istotnym elementem zabezpieczenia domu. Ich zadaniem jest wczesne wykrywanie dymu, który może świadczyć o powstaniu pożaru i wywołanie alarmowego sygnału dźwiękowego.

Najlepszym miejscem do zamontowania czujnika dymu jest sufit, gdyż to tam gromadzi się dym w pierwszej kolejności. Warto zainstalować czujniki w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, a także na korytarzach i w piwnicach.

Gaśnice – jakie rodzaje i gdzie je umieścić

Gaśnice to podstawowe narzędzie do walki z pożarem, które powinno znaleźć się w każdym domu. Ze względu na możliwość wystąpienia różnych rodzajów pożarów na rynku dostępnych jest wiele typów gaśnic.

Najbardziej popularne i uniwersalne są gaśnice proszkowe, odpowiednie do gaszenia pożarów grup A (stałe substancje palne, takie jak drewno, papier, tkaniny), B (płyny palne, np. benzyna, oleje) oraz C (gazy palne, jak metan czy propan-butan). Polecamy także gaśnice płynowe tzw. kuchenne, sprawdzą się w przypadku pożarów klasy A, B oraz F (tłuszcze i oleje kuchenne). Do zabezpieczenia przed pożarami grup A i F można stosować gaśnice wodno-mgłowe oraz domowe urządzenia gaśnicze.

Ważne jest, aby umieścić gaśnicę w łatwo dostępnym miejscu w domu, tak aby w razie potrzeby można było szybko z niej skorzystać. Najlepszym miejscem na przechowywanie gaśnicy jest kuchnia. Gaśnicę warto umieścić w pobliżu drzwi wejściowych, ale nie bezpośrednio obok źródeł ognia, takich jak kuchenka czy piekarnik. Dodatkowo warto rozważyć umieszczenie gaśnicy na korytarzu lub w innym centralnym punkcie domu, aby była łatwo dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Należy pamiętać, że po każdym użyciu gaśnicę należy ponownie napełnić w autoryzowanym serwisie aby przywrócić jej sprawność działania.

W ofercie firmy PPOŻ-POL Janicki&Pinar znajdują się zarówno gaśnice, jak i urządzenia, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz swój dom i bliskich przed zagrożeniami.