Królestwo Danii słynie z troski o swoich obywateli. Jest to też jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie. Dania kusi obcokrajowców obietnicą wysokich zarobków i wizją szczęśliwego, spokojnego życia. Wielu Polaków podejmuje ryzyko i decyduje się na emigrację. Jednak, by podjąć legalne zatrudnienie w Danii i korzystać z różnorodnych benefitów, trzeba dopełnić kilku formalności. Jak zalegalizować swój pobyt w tym kraju?

Krótka wizyta w Danii

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mają prawo do przebywania na terenie Danii na podstawie dowodu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego. Pobyt ten nie może jednak trwać dłużej niż trzy miesiące. Jeśli więc zamierzamy udać się do Danii w celach turystycznych, bądź po prostu chcemy odwiedzić przyjaciół, którzy mieszkają tam na stałe, nie musimy dopełniać żadnych formalności. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, kiedy postanowimy zostać w Danii na dłużej.

Pobyt powyżej trzech miesięcy

Jeżeli już po przekroczeniu granicy Królestwa Danii wiemy, że zabawimy w nim dłużej niż trzy miesiące, musimy zarejestrować się w Urzędzie Administracji Państwowej (Stastforvaltning). Otrzymamy wówczas zaświadczenie (certyfikat rezydenta unijnego) uprawniające nas do pobytu na terenie kraju. Aby stać się właścicielem tego dokumentu, należy złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego wymagane załączniki. Szczegółowe informacje na temat potrzebnej dokumentacji znajdziemy na stronie internetowej Stastforvaltning : https://familieretshuset.dk/

Rejestracja w CPR

Po uzyskaniu certyfikatu rezydenta unijnego naszym obowiązkiem będzie rejestracja w Centralnym Rejestrze Ludności (CPR). Dokonuje się jej poprzez zgłoszenie w Urzędzie ds. Ewidencji Ludności w gminie aktualnego miejsca zamieszkania. Mamy na to 5 dni od otrzymania certyfikatu rezydenta unijnego. Należy pamiętać, by przedstawić urzędnikom następujące dokumenty:

  • zaświadczenie o rejestracji,
  • dowód tożsamości ze zdjęciem,
  • dowód potwierdzający, że zamieszkaliśmy pod wskazanym adresem (umowa najmu, dokonane opłaty eksploatacyjne),
  • akt małżeństwa,
  • akty urodzenia dzieci,
  • niebieska karta (dotyczy studentów).

Po dokonaniu rejestracji w CPR będziemy musieli wybrać lekarza. Otrzymamy też ubezpieczenie zdrowotne i żółtą kartę, która będzie uprawniała nas do korzystania z duńskiej opieki zdrowotnej. W dopełnieniu wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu w Danii pomoże biuro rachunkowe E.Thomsen, które swoją siedzibę ma w Polsce. Specjaliści udzielą również wsparcia w pozyskaniu zasiłków i dodatkowych świadczeń. Pomogą też w rozliczeniu podatku dochodowego SKAT i udzielą wszelkich porad dotyczących legalnego życia w Danii i związanych z tym korzyści.

Jak znaleźć pracę w Danii?

Duński rynek pracy jest otwarty na obcokrajowców. Zatrudnienie możemy znaleźć w różnych branżach przemysłowych. Poszukiwania można rozpocząć zaraz po przyjeździe do Danii i uzyskaniu zezwolenia na pobyt. Wiele ogłoszeń o pracę znajdziemy na duńskich portalach internetowych takich jak:

  • jobindex.dk,
  • ofir.dk,
  • learn4good.com,
  • stepstone.dk.
Warto też skorzystać z pomocy agencji, szczególnie jeśli nasza znajomość języka duńskiego nie pozwala na swobodną komunikację