Wielu z nas uważa, że odzież ochronna i robocza to jedno i to samo. Jesteśmy niestety w błędzie, ponieważ odzież robocza zastępuje odzież pracowników. Jest przeznaczona do tzw. brudnych prac, przy których ubranie uległoby zniszczeniu. Odzież ochronna natomiast jest regulowana ściśle przez przepisy BHP i jest klasyfikowana kategoriami, określającymi stopień narażenia na niebezpieczeństwo pracowników, przy wykonywaniu swoich obowiązków.

Kiedy stosowana jest odzież robocza?

Odzież robocza używana jest przez pracowników do wykonywania brudzących prac oraz takich, przy których wymagane jest zachowanie specjalnej czystości powstałego produktu. Ubrania robocze stosowane są więc jako zamienniki prywatnej odzieży. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ubrania robocze, kiedy wykonywane prace tego wymagają. Do odzieży roboczej zaliczamy: fartuchy, koszule, kombinezony, rękawice, kurtki, obuwie, maski, komplety ubrań, okulary czy kamizelki. Odzież robocza przydzielana jest zgodnie z przepisami. Pracownik w okresie zimowym otrzymuje także ubrania ocieplane, chroniące przed niskimi temperaturami. Odzież robocza świadczy także o wykonywanym zawodzie.

Kto nosi ubrania robocze?

Niektóre prace wymagają zakładania odzieży roboczej. Przede wszystkim dlatego, żeby nie zniszczyć swoich ubrań, a ponadto jest po prostu wygodniejsza, nie krępuje przy pracy. Po ubraniach roboczych rozpoznajemy fachowca. Lekarz, pielęgniarz, listonosz, kucharz, kelner, hydraulik, malarz i inni specjaliści noszą odzież roboczą, która odróżnia ich od siebie. Szybko rozpoznamy, czym się zajmują. Niektóre zawody wymagają założenia kasku, okularów i rękawic. Odzież robocza zabezpiecza przed czynnikami, które nie zagrażają zdrowiu pracownika. W niektórych przypadkach odzież robocza ma charakter reklamowy, czego przykładem mogą być kurierzy czy rozwoziciele pizzy. Odzież robocza firmy Nikol stosowana jest przez tych pracowników na produkcji, gdzie wymagana jest szczególna sterylność, ze względu na specyfikę wytwarzanych towarów np. leków.

Kiedy stosowana jest odzież ochronna?

Odzież ochronna zdecydowanie różni się od roboczej, choć rzadko to zauważamy. Jest regulowana przepisami BHP i klasyfikowana kategoriami. Ubrania ochronne stosowane są przez pracowników, którzy wykonują niebezpieczną pracę. Chodzi o zagrożenia biologiczne, chemiczne, mechaniczne i termiczne. Odzież jest dobierana ściśle do wykonywanej pracy. Najczęściej ubrania posiadają również elementy ostrzegawcze np. wszywki odblaskowe. Noszenie odzieży ochronnej jest obowiązkiem pracownika, wykonującego czynności narażające jego zdrowie, a niekiedy i życie. Ubranie chroni skórę przed niebezpiecznymi substancjami. Pracownicy wykonujący zadania np. w wysokich i niskich temperaturach lub też pracujący w oparach, przy gazach chemicznych, żrących substancjach, w hałasie, mający do czynienia z ogniem, a także obsługujący niektóre sprzęty mechaniczne, muszą zakładać odzież ochronną.

Jakie są kategorie odzieży ochronnej ?

Odzież ochronna jest specjalistyczna i dostosowana do wykonywania określonej pracy. Stosownie do zagrożeń jest dzielona na chroniącą przed minimalnymi zagrożeniami i zalicza się tu ubrania, wykonane z tkanin ochronnych jak np.: niepalną, wodoodporną, kwasoodporną, pyłochłonną i antyelektrostatyczną. Odzież kategorii pierwszej chroni przed szkodliwymi środkami chemicznymi, uszkodzeniami powierzchniowymi i mechanicznymi, a także czynnikami atmosferycznymi. Nie ma tu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W drugiej kategorii jest natomiast odzież ochronna, dla osób, które narażone są na działanie silnych substancji chemicznych, oraz pracują jako spawacze. W tej kategorii jest też odzież ostrzegawcza noszona np. przez służbę drogową. Kolejna, czyli trzecia grupa obejmuje ubrania chroniące życie i zdrowie pracowników, którzy narażeni są na wysokie niebezpieczeństwo. W tej kategorii jest odzież, która ma za zadanie, chronić pracowników przed bardzo wysokimi i niskimi temperaturami oraz przed wysokim napięciem prądu elektrycznego. W tej grupie są też kombinezony przeciwchemiczne, ubrania ochronne przed promieniowaniem jonizującym i płomieniami. Do tej grupy zalicza się odzież specjalistyczną, produkowaną z najlepszej jakości materiałów, przy wykorzystaniu najnowszych technologii.