Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko duża samodzielność i możliwość spełnienia zawodowego. To także szereg różnych zobowiązań, z których trzeba wywiązywać się na bieżąco. Aby prowadzić firmę zgodnie z przepisami prawa polskiego, konieczne jest regularne odprowadzanie należnych podatków. Może to przysporzyć kłopotów, zwłaszcza gdy niedoświadczony przedsiębiorca, próbuje na własną rękę zająć się rozliczeniami. Jakie błędy najczęściej popełniane są przez początkujących biznesmenów w związku z rozliczeniem podatku VAT?

Złożenie deklaracji po terminie

Każdy przedsiębiorca, który dokonuje rejestracji do VAT musi liczyć się z koniecznością dopełnienia dodatkowych obowiązków, związanych z naliczeniem podatku od towarów i usług. Niezbędne będzie także wypełnienie deklaracji VAT-7, jeśli biznesmen zdecyduje się na rozliczenie miesięczne. Przedsiębiorcy, którzy wolą rozliczać się w systemie kwartalnym, muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację VAT- 7K. Jak informuje specjalista z Biura Księgowego z Pasją – termin rozliczeń upływa 25 dnia miesiąca, który następuje po danym okresie rozliczeniowym i jest on nieprzekraczalny. Jeśli przedsiębiorca spóźni się z rozliczeniem w wyznaczonej dacie, może zostać obciążony grzywną. Dla początkującego biznesu każdy nieprzewidziany wydatek ma duże znaczenie. Warto wiedzieć, że przedsiębiorca może uniknąć przykrych konsekwencji, dzięki instytucji czynnego żalu, którą należy złożyć wraz ze spóźnioną deklaracją.

Rozliczenie VAT od zakupów osobistych

Dla wielu niedoświadczonych przedsiębiorców dużym problemem jest odróżnienie, które dokonywane przez nich zakupy mogą stanowić koszt podatkowy i podstawę do odliczenia VAT. Wiele zależy od branży a także modelu funkcjonowania danej firmy. Zakup ekspresu do kawy i niezbędnych akcesoriów będzie uzasadnionym wydatkiem dla biznesmena, który w swojej firmie zatrudnia innych pracowników. Z kolei podobny wydatek poczyniony przez właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, który pracuje u siebie w domu, będzie już traktowany jako zakup prywatny. Nie wszystkie faktury podlegają też rozliczeniu. Dla przykładu rachunek za usługi gastronomiczne czy noclegowe nie podlegają rozliczeniu VAT. Można je jednak uznać za koszty przy rozliczeniu podatku dochodowego.

Niepoprawna stawka VAT na fakturze sprzedaży

Dość częstym błędem, którzy popełniają początkowi przedsiębiorcy jest zastosowanie nieprawidłowej stawki VAT przy rozliczeniu. Bywa też tak, że rozliczana jest czynność, która nie podlega opodatkowaniu. Specjaliści spotykają się również z sytuacją, gdzie stawka VAT jest zaniżana przez biznesmenów, co prowadzi do niezgodności w fakturach.