Jakie cechy powinno mieć wygodne krzesło biurowe?

Materiał partnera
2019-07-15

Praca biurowa jest uznawana za jedną z tych, które w szczególności przyczyniają się do problemów z kręgosłupem. Z tego powodu krzesło, na którym siedzi pracownik powinno być nie tylko wygodne, ale też pozwalające utrzymać prawidłową postawę. Podczas zakupu trzeba zwracać uwagę na wiele cech. Które elementy sprawiają, że krzesła obrotowe są wyjątkowo ergonomiczne?

Jak wybrać krzesło?

Zapewniając swoim pracownikom wygodne krzesło, dbasz o ich zdrowie i komfort. Praca w przyjaznym środowisku jest bez wątpienia o wiele efektywniejsza niż ta w warunkach trudnych i niewygodnych. Podczas wyboru krzesła ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na ogólny opis i przeznaczenie, ale też jego pojedyncze elementy. Duże znaczenie ma przede wszystkim:

  •     Stelaż – solidny, dlatego najlepsze są krzesła ze stelażem metalowym. Będą dosyć ciężkie, ale też stabilniejsze.
  •     Siedzisko – miękkie, ale nie zapadające się z zaokrągloną przednią krawędzią.
  •     Oparcie – dopasowane do kształtu pleców, najlepiej delikatnie profilowane.
  •     Krzyżak z kółkami – powinien utrzymywać krzesło w pionie nawet podczas przenoszenia masy ciała w stronę krawędzi. Warto zwrócić uwagę na samo wykonanie kółek, niektóre mogą blokować się na wykładzinie lub rysować drewnianą podłogę.
Solidne i prawidłowo zaprojektowane ergonomiczne krzesła można znaleźć między innymi w firmie Lenmet, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy.

Czym grozi zła postawa w biurze?

Nawet najlepiej wykonane krzesło może nie zdawać egzaminu, jeśli będzie nieprzystosowane do wielkości siedzącej na nim osoby. Regulacja krzeseł biurowych jest bardzo ważna. Wysokość siedziska powinna umożliwiać zachowanie naturalnej postawy, aby nie trzeba było pochylać się nad biurkiem ani sięgać zbyt wysoko. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowy podnóżek, który pomaga eliminować częstą, a bardzo szkodliwą pozycję, czyli zakładanie nogi na nogę.

 

Krzyżowanie nóg i siedzenie w tej pozycji przed kilka godzin jest niebezpieczne dla zdrowia. Mimo tego wiele osób robi to automatycznie, nawet nie zdając sobie sprawy z błędu, jaki popełniają. Czym to grozi? Przede wszystkim podniesionym ciśnieniem krwi, gdyż nie dopływa ona swobodnie do kończyn, a jest szybciej cofana z powrotem w górę organizmu. Nawyk siedzenia ze skrzyżowanymi nogami może sprzyjać również żylakom. Układ krążenia to nie jedyny element zagrożony przez niewłaściwą postawę przy biurku. Również szkielet człowieka jest każdego dnia forsowany. Mogą pojawiać się poważne wady postawy (głównie skrzywienia kręgosłupa), a także silne bóle.
Opracowanie artykułu:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Lenmet" Jan Lęgowski

ul. Głowackiego 21 /6, 85-614 Bydgoszcz kujawsko-pomorskie
e-mail
www