Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to dokument, będącego zbiorem niezbędnych informacji z zakresu ochrony przed ogniem. Obowiązek jego sporządzania spoczywa na właścicielach, zarządcach bądź użytkownikach obiektów konkretnego rodzaju, przeznaczenia i kubatury. Kto może zająć się jej sporządzaniem? Jakie obiekty koniecznie muszą ją opracowywać?

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego a uregulowana prawnie

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być opracowana przez konkretne osoby będące specjalistami z zakresu ochrony ppoż. jak np. eksperci z firmy EXPERT Małgorzata Wers. Wykaz elementów, z jakich musi składać się dokument, zawarty jest w § 6 Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Wchodzi ona w życie z chwilą odbioru przez Państwową Straż Pożarną.

Kogo dotyczy obowiązek sporządzania instrukcji ppoż.?

Podstawowym rodzajem budynków, na których spoczywa obowiązek jej sporządzania, są obiekty użyteczności publicznej, zaliczane do 1., 2. lub 3. kategorii zagrożenia ludzi (ZL). Będą to zatem urzędy, szpitale, szkoły, przedszkola czy uczelnie. Ale również domy opieki społecznej, hospicja, teatry, kina, hale sportowe i widowiskowe czy supermarkety, motele, hotele, akademiki i internaty. Drugą grupą, którą obowiązuje prawnie stosowanie instrukcji, są budynki magazynowe i produkcyjne oraz obiekty inwentarskie (przekraczające 1500 m3). Zatem będą to właściciele magazynów, hurtowni, chlewni czy zakładów produkcyjnych.

W świetle obowiązujących przepisów przygotowanie instrukcji ppoż. wymagane jest również, gdy kubatura brutto, lub jego odrębna strefa pożarowa przekracza 1000 m3. Dodatkowo warto pamiętać, że dokument ten powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla ekip ratowniczych. Aktualizacja instrukcji bezpieczeństwa powinna odbywać się minimum raz na 2 lata, a także zawsze po zmianach w sposobie użytkowania obiektu lub stosowanego procesu technologicznego.