W większości przypadków małżonkowie mają wspólność majątkową. Nastaje ona z chwilą zawarcia małżeństwa i jest traktowana jako powszechne rozwiązanie. Jedynie na drodze zawarcia odpowiedniej umowy można wprowadzić rozdzielność majątkową. Zazwyczaj jednak pewne ruchomości, takie jak samochody, czy też nieruchomości nabywane są wspólnie. Problemy pojawiają się, gdy dojdzie w takim małżeństwie do rozwodu.

Podział majątku a przedsiębiorstwo

Małżeństwo z założenia ma łączyć dwoje ludzi na resztę życia. Oznacza to między innymi wspólność majątkową, która jest podstawowym i ustawowym ustrojem majątkowym, a także posiadanie i wychowywanie dzieci. Spotkać się też możemy często z sytuacjami, gdzie małżonkowie wspólnie prowadzą przedsiębiorstwo. W większości przypadków nie powoduje to żadnych problemów, jednak poważne komplikacje napotykamy, gdy dojdzie do rozpadu małżeństwa, a w efekcie do rozwodu.

Wspólność majątkowa oznacza, że wszystko, co zostanie nabyte w trakcie trwania małżeństwa, należy do wspólnego majątku obojga małżonków. Wyjątkami są tu między innymi przedmioty pochodzące z darowizny lub spadku; te pozostają składnikami odrębnego majątku małżonka. Możliwe jest też wprowadzenie innego ustroju majątkowego w małżeństwie, na przykład rozszerzonej wspólności majątkowej, rozdzielności majątkowej czy też rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

W sytuacji rozwodu małżeństwa prowadzącego wspólne przedsiębiorstwo pojawiają się pewne komplikacje. Najwięcej problemu sprawia tu wspólność majątkowa, ponieważ ustanie małżeństwa wymaga przeprowadzenia podziału majątku. Niezastąpiona w podejmowaniu decyzji w tej kwestii będzie nie tylko pomoc prawnika, ale również biura rachunkowego, takiego jak Zabba. Nawet najszybszy rozwód pociąga za sobą liczne konsekwencje, które wpłyną na funkcjonowanie firmy.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości

Pod pojęciem nieruchomości kryje się wiele różnych obiektów. Do tej kategorii zaliczane są działki gruntu zarówno bez zabudowy, jak i z zabudową. Znajdować się na nich mogą budynki mieszkalne oraz niemieszkalne. Wyróżnić możemy też nieruchomości budynkowe, na których ustanowione jest użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości lokalowe – samodzielne lokale mieszkalne.

Odpłatne zbycie nie jest określeniem jasno zdefiniowanym w polskim prawie. Rozumiane jest jako zbycie rzeczy lub prawa za wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie to nie musi oznaczać zapłaty pieniężnej, a może nim być uzyskanie świadczenia wzajemnego, na przykład zapłaty w naturze, określonego działania lub jego zaniechania.

W przypadku nieruchomości przeniesienie własności na nabywcę – dla celów podatkowych – dokonuje się w momencie zawarcia umowy sprzedaży, darowizny, zamiany lub przekazania nieruchomości. Często odpłatne zbycie nieruchomości jest elementem procesu podziału majątku po rozwodzie przedsiębiorców. Oznacza to, że możliwe jest powstania dochodu, co pociąga za sobą skutki podatkowe. Jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia lub wybudowania, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości;
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni reklamowej;
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.

W przypadku współwłasności łącznej, której dotyczą wszystkie składniki majątkowe nabyte wspólnie, nie ma możliwości wskazania udziałów w majątku. Po orzeczeniu rozwodu zmienia ona jednak swój charakter i przekształca się we współwłasność, gdzie małżonkowie mają równie udziały. W postępowaniu o podział majątku możliwe jest jednak ustalenie, że nie są one równe. Przedsiębiorstwo, które powstało w trakcie trwania wspólności majątkowej, jest składnikiem majątku wspólnego i jako taki będzie traktowane podczas podziału po rozwodzie.