Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, którym musi sprostać początkujący przedsiębiorca. Jednym z najważniejszych jest wybór sposobu prowadzenia księgowości danej działalności gospodarczej. Ustawodawca przewidział w tym celu kilka rozwiązań, które dedykowane są określonym podmiotom. Jakie typy księgowości możemy wyróżnić?

Księgowość pełna

Prowadzenie pełnej księgowości bez wątpienia jest zadaniem bardzo skomplikowanym i czasochłonnym. Polega bowiem na skrupulatnym uzupełnianiu ksiąg handlowych oraz regularnym opracowywaniu innych dokumentów takich jak np. sprawozdania finansowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że księgowość tego typu świadczy również o prestiżu przedsiębiorstwa oraz o wysokich dochodach, jakie ono przynosi. Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są bowiem wszystkie podmioty gospodarcze, których przychód ze sprzedaży towarów, usług lub wykonywanych operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniósł nie mniej niż 2 mln euro w przeliczeniu na złotówki.

Prowadzenie pełnej księgowości pozwala na dokładne zobrazowanie kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa. W dokumentach zaksięgowana musi być każda złotówka, która przepłynęła przez konta bankowe firmy. Dzięki tak dokładnej analizie finansowej zarząd przedsiębiorstwa może precyzyjnie planować przyszłe inwestycje, mające wpływ na jego rozwój.

Księgowość uproszczona

Prowadzenie księgowości uproszczonej pozwala na szybkie i sprawne rozliczanie się z urzędem skarbowym na ściśle określonych zasadach. Z możliwości tej mogą skorzystać małe i średnie firmy, które nie osiągają przychodów równych bądź przekraczających 2 mln euro. Jak informuje pani Magdalena Maliczek – właścicielka biura rachunkowego w Szczecinie – księgowość uproszczoną można podzielić na trzy podtypy, które umożliwiają rozliczanie działalności gospodarczej bez konieczności ponoszenia dużych kosztów.

Jednym z podtypów jest karta podatkowa. Decydując się na takie rozwiązanie przedsiębiorca zmuszony jest do zapłaty stałej kwoty zobowiązania podatkowego, niezależnie od dochodów, jakie przynosi firma. Wysokość należności uzależniona jest od profilu działalności biznesu, jego lokalizacji oraz liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób. Karta podatkowa skierowana jest do bardzo wąskiej grupy przedsiębiorców, którzy spełniają wszystkie kryteria wymienione przez ustawodawcę.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych popularny jest wśród restauratorów, budowlańców i przedstawicieli wolnych zawodów. Polega on na tym, że przedsiębiorca płaci ustaloną stawkę podatku. Jej wysokość zależy od rodzaju wykonywanej działalności i może wynosić 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20% dochodu. Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekracza 150 tysięcy euro.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów to najpopularniejszy wśród przedsiębiorców rodzaj księgowości uproszczonej. Jego istotą jest prowadzenie rejestru wszystkich przychodów i kosztów firmowych, w oparciu o które oblicza się należność dla urzędu skarbowego. W ramach podatkowej księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorcy mogą skorzystać z podatku liniowego, który wynosi 19% bądź zdecydować się na prowadzenie dokumentacji na zasadach ogólnych, gdzie obowiązują dwie stawki opodatkowania – 18 i 32%.