Z usług biura księgowe najczęściej korzystają podmioty gospodarcze, jednak coraz więcej osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność decyduje się skorzystać z pomocy tej instytucji. Profesjonalne biuro księgowe świadczy usługi również dla spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, jak i akcyjnych. W tym artykule dowiesz się, w czym konkretnie mogą Ci pomóc!

Jakie usługi świadczy biuro rachunkowe?

Wśród usług biura rachunkowego znajdziesz sporo pozycji, poniżej przedstawimy te najpopularniejsze:

  • prowadzenie ewidencji VAT sprzedaży i zakupu
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych
  • prowadzenie akt osobowych pracowników
  • obsługa kadrowo-płacowa (prowadzenie listy płac)
  • sporządzanie oraz wystawianie miesięcznych deklaracji do ZUS.

Jednak to nie wszystko, biuro księgowe zajmie się również sporządzaniem rocznych deklaracji podatkowych, takich jak PIT4R, PIT 11, CIT 8 oraz roczne sprawozdanie finansowe.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego to nie lada wyzwanie. Warto poświęcić temu trochę czasu, gdyż zaoszczędzi to Twoich późniejszych kłopotów i nieporozumień. Pierwszą cechą, którą powinno posiadać każda profesjonalna firma księgowa, są kwalifikacje oraz doświadczenie. Księgowe, które pracują w danym przedsiębiorstwie, muszą mieć wykształcenie kierunkowe oraz przejść odpowiednie przeszkolenie, dzięki któremu zdobędą praktyczne umiejętności. Po drugie zwróć uwagę na zakres usług. Nie każde biuro zajmie się tym, czego szukasz, ponadto niektóre biura zajmują się obsługą jedynie osób fizycznych lub firm. Jednym z biur rachunkowych, które świadczy usługi dla wszystkich podmiotów jest Archiwa Sp. z o.o. W ich ofercie znajdziesz również usługi archiwizacyjne!

Kolejną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest system obsługi klienta. Tylko nieliczne firmy umożliwiają zdalną obsługę klientów. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż w sytuacji, gdy klient nie może udać się na miejsce, będzie mógł skorzystać z porady telefonicznej lub e-mail. Czwartym istotnym aspektem są opinie klientów. Zanim podejmiesz stałą współpracę, sprawdź rekomendacje, jakie wystawione zostały przez zleceniodawców korzystających z usług danego biura. Są one jednym z najwiarygodniejszych źródeł informacji, które potwierdzą lub wykluczą Twoje oczekiwania.

Ubezpieczenie OC jest również czymś, o czym nie powinieneś zapominać. Pamiętaj, że korzystając z usług firmy, która ma ubezpieczenie na swoje usługi, jesteś zwolniony z odpowiedzialności w przypadku popełnienia błędów w dokumentach!