Jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce z roku na rok przybywa. Jest to związane m.in. z nowymi trendami i pojawiającymi się zawodami wolnymi. Jednoosobową działalność prowadzą kosmetyczki, fryzjerki, architekci, stolarze, hydraulicy, elektrycy czy też doradcy ubezpieczeniowi, copywriterzy i rzeczoznawcy. Lista jest bardzo długa i stale się rozszerza. Prowadzenie jednoosobowej działalności na własną rękę nie należy zaś do łatwych. Lepiej zatem podejmować współpracę z biurami księgowymi, które doradzą czy wybrać ewidencję podatkową ryczałtową, czy KPiR.

Ryczałt ewidencjonowany – prosta ewidencja podatkowa

Mimo tego, że ryczałt oraz księgi przychodów i rozchodów zalicza się do tzw. księgowości uproszczonej, to właśnie ryczałtowcy mogą liczyć na bardzo łatwe ewidencjonowanie podatków. Przy ryczałcie ewidencjonowanym nie występuje bowiem skala podatkowa, lecz należy dobrać odpowiednią stawkę podatkową. Najniższa wynosi dzisiaj 2%, a najwyższa 20%. Ich wysokość ustala się przede wszystkim na podstawie rodzaju działalności, jaką zamierza prowadzić przedsiębiorca. Dla przykładu przy wolnych zawodach wynosi ona nawet 20%. Handel zaś objęty jest stawką 3-procentową.

Podkreślić także trzeba, że niektóre rodzaje działalności nie mogą być rozliczane ryczałtem. Wtedy należy wybrać KPiR.

Zalety ryczałtu ewidencjonowanego

Ryczałt ewidencjonowany to proste ewidencjonowanie podatków. Ciężko o nieprawidłowości względem fiskusa, a współpraca z biurem rachunkowym nie generuje dużych kosztów. Podobnie jest z samym podatkiem, który jest stosunkowo niski. Przy ryczałcie nie trzeba też prowadzić spisu z natury oraz ewidencji wyposażenia. Dodatkowo ryczałtowcy mają możliwość rozliczania się kwartalnego z Urzędem Skarbowym. Nie można jednak przekroczyć limitu przychodów z poprzedniego roku, który sięga 25 tysięcy euro z przeliczenia na złotówki. Dokonuje się tego na podstawie średniego kursu NBP, który każdego roku jest ogłaszany 1 października.

Jeśli chodzi o wady ryczałtu ewidencjonowanego, zalicza się głównie do nich brak możliwości rozliczania wspólnego wraz z małżonkiem.

Księgi przychodów i rozchodów – nie tylko dla małych i średnich firm

W Polsce do najpopularniejszej metody ewidencjonowania podatków zalicza się księgi przychodów i rozchodów, które nie tylko są idealne dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Polecane są one także w przypadku właśnie jednoosobowych działalności. Wybierają je ci przedsiębiorcy, których roczny przychód jest bardzo wysoki. Stosowanie KPiR pozwala bowiem na zastosowanie podatku liniowego (19%). Dostępne jest także obniżanie kwoty odprowadzanego podatku. Przykładem są wydatki eksploatowanego samochodu osobowego, od którego można odliczyć nawet 75% przypisanych do niego zobowiązań podatkowych.

Przy KPiR pamiętać jednak należy o odpowiednim księgowaniu, a także prowadzeniu ewidencji środków trwałych, niematerialnych oraz prawnych. Warto zatem podejmować współpracę z ekspertami od księgowości. Przykładem jest Biuro rachunkowe Renaty Boguckiej.

Plusy stosowania KPiR

Do zalet KPiR przy jednoosobowej działalności gospodarczej zalicza się brak płatności podatku w przypadku strat. Przedsiębiorca ma dzięki temu świadomość tego, że w przypadku braku przychodu nie będzie musiał płacić podatku. Na to nie można liczyć przy ryczałcie. Jakie są jeszcze zalety KPiR?

Ta forma opodatkowania nie jest ograniczona limitami na odpis amortyzacyjny. Oprócz tego księgi przychodów i rozchodów pozwalają na wspólne rozliczanie się z małżonkiem.