Głównym zadaniem każdego pracodawcy jest ochrona życia oraz zdrowia swoich pracowników. Jego celem jest zapewnienie bezpiecznego i higienicznego miejsca pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zorganizowanie odpowiedniego szkolenia, który będzie obejmował cały zakres Bezpieczeństwa i Higieny Pracy – czyli w skrócie znane – BHP. Warto wiedzieć, że częstotliwość przekazywanej wiedzy w tej dziedzinie, zależy od pełnionego przez pracownika stanowiska.

Czym jest szkolenie BHP?

BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, to szkolenie, które jest dla pracowników swego rodzaju podstawą i obowiązkiem. Szkolenie odbywa się zazwyczaj na początku podjętej pracy, oraz w trybie okresowym. Celem tych szkoleń jest przypomnienie wszelkich obowiązujących zasad w kwestii BHP.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, takich jak Awama BHP z Warszawy, które zajmują się organizacją i częścią merytoryczną tego typu szkoleń. Wspomniana firma świadczy usługi BHP, takie jak ocena ryzyka, dokumentacja BHP i audyty. Oferuje e-learning w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadza szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad ewakuacji. Realizuje audyty ppoż, analizując stan bezpieczeństwa pożarowego w przedsiębiorstwach i budynkach użyteczności publicznej. Ponadto Awama BHP oferuje szkolenia z pierwszej pomocy, dostosowane do wieku uczestników oraz realizuje kursy UDT na wózki widłowe, podesty ruchome i suwnice. Udostępnia testy egzaminacyjne na zdobycie uprawnień do jazdy wózkami widłowymi, podestami ruchomymi i suwnicami. Zespół firmy składa się z czterech ekspertów z branży BHP i ppoż, posiadających wymagane uprawnienia i certyfikaty.

Kiedy powinny się odbywać szkolenia BHP?

Szkolenia BHP organizowane są w odpowiednim czasie. Przeprowadzane są przez jednostki, które są uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, opartych na systemie oświaty. Częstotliwość tych szkoleń powinna być uzależniona od stosunku pracy pracownika. Ponadto bierze się pod uwagę również warunki i rodzaj wykonywanej pracy.

Szkolenia okresowe BHP uregulowane są rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku, w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z jego zapisami szkolenia okresowe bhp odbywają:

  1. osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści - nie rzadziej niż raz na 5 lat;

  2. pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych - nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach pracy na, których wykonywane są prace wiążące się ze szczególnymi zagrożeniami - raz do roku,

  3. pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń  technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji - nie rzadziej niż raz na 5 lat,

  4. pracownicy administracyjno-biurowi - nie rzadziej niż raz na 6 lat, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych w zakładach pracy mieszczących się w nie wyższej niż 3 kategorii ryzyka.

Ważną kwestią jest to, że każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewniania pracownikowi szkolenia BHP.

Jakie są rodzaje szkoleń BHP?

Ważną kwestią jest to, że każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewniania pracownikowi szkolenia BHP. Przepisy, które regulują tego typu szkolenia, wyróżniają szkolenia wstępne, czyli organizowane tuż przed podjęciem pracy danej jednostki, jak i szkolenia okresowe.

Warto wiedzieć, że zarówno wstępne, jak i okresowe szkolenia, organizowane są w czasie pracy oraz są na koszt pracodawcy. Każdy pracownik, tuż po odbytym szkoleniu, musi potwierdzić zdobytą wiedzę na piśmie.

Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniony pracownik, który:

  • przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu u innego pracodawcy w okresie przewidzianym w rozporządzeniu wymaganego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp lub

  • odbył w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli program tego szkolenia uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.