Ministerstwo finansów w swoich działaniach dąży do ułatwienia i ujednolicenia rozliczeń, jednak stale zmieniające się zasady potrafią przestraszyć nawet wieloletnich przedsiębiorców. Od października 2020 roku pojawił się obowiązek wysyłki jednego z dwóch nowych plików – JPK_V7M lub JPK_V7K. Jakie podmioty zobowiązane są do wypełniania tych plików oraz co powinny one zawierać?

Jednolity Plik Kontrolny

1 stycznia 2017 roku małe oraz średnie podmioty gospodarcze zostały za sprawą wprowadzenia w życie art. 193a Ordynacji podatkowej objęte obowiązkiem comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT. Plik ten zawiera ewidencję zakupu i sprzedaży VAT i wysyłany musi być co miesiąc do stosownego organu podatkowego. Ponadto dołącza się do niego odpowiednią deklarację: VAT, VAT-7/VAT-7K.

Dokładnie rok później obowiązek ten objął również mikroprzedsiębiorców. Ponadto, na życzenie organów skarbowych przedsiębiorcy zobowiązani są dostarczyć drogą elektroniczną również inne struktury pliku JPK.

Wprowadzenie JPK będącego zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, miało na celu ułatwienie pracy zarówno organom kontrolnym, jak i przedsiębiorcom oraz biurom księgowym prowadzącym ewidencje gospodarcze firm.

Październik przyniesie zmiany

Wprowadzenie kilka lat temu JPK_VAT, do którego dopiero co zdążyli przyzwyczaić się przedsiębiorcy, było jednak dopiero początkiem zmian. Od października 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT zostaną objęci obowiązkiem wysyłki nowego pliku JPK_V7M lub JPK_V7K. Rodzaj pliku, który składać ma podmiot, zależy od częstotliwości rozliczeń – plik V7M składają podatnicy miesięczni, natomiast V7K kwartalni.

Nowe pliki składać się będą z dwóch części:

  • deklaracyjną - która zawiera dane obecnie ujmowane w deklaracji VAT-7K,
  • ewidencyjną - która zawiera dane obecnie ujmowane w JPK_VAT.

Biuro rachunkowe na ratunek

Choć działania Ministerstwa Finansów dążą do uproszczenia prowadzenia ewidencji i rejestrów firmowych, pojawiające się wciąż zmiany wymagają stałego śledzenia  przepisów podatkowych. Kiedy jest się właścicielem firmy, nie zawsze jest na to czas, dlatego z ratunkiem przychodzą dobre biura rachunkowe. Obeznani w temacie księgowi z biura In Plus wyjaśnią Ci wszystkie kwestie związane z nowo wprowadzonymi plikami oraz wieloma innymi kwestiami związanymi z obsługą finansową działalności. W zakresie ich usług znajdziesz również składanie Jednolitego Pliku Kontrolnego i reprezentowanie Twojej firmy przed instytucjami i organami.