Każdy przedsiębiorca prowadzący własną firmę musi wybrać sposób, w jaki będzie prowadził księgowość oraz rozliczał się z Urzędem Skarbowym. Ze względu na proste zasady większość decyduje się na księgowość uproszczoną. Jedną z najczęściej wybieranych form jest Księga Przychodów i Rozchodów, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy i wiele czasu. Jakie dokładnie informacje musi zawierać KPiR i kto może z niej korzystać?

Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów?

Księga Przychodów i Rozchodów, czy też mówiąc dokładniej Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, jest to jedna z form uproszczonej księgowości, która umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie się z Urzędem Skarbowym na zasadach uproszczonych. Jak sama nazwa wskazuje, ewidencja służy do ujmowania operacji gospodarczych zarówno w postaci wszelkich przychodów, jak i rozchodów w danej firmie. Ze względu na to, że prowadzenie KPiR jest stosunkowo łatwe, z chęcią ten rodzaj ewidencji wybiera wielu przedsiębiorców. Oczywiście głównym celem KPiR jest określenie zobowiązań podatkowych, jakie względem państwa ma firma, ale oprócz tego – pozwala na bieżąco monitorować funkcjonowanie firmy.

Kto może prowadzić KPiR?

To, kto musi, może czy też nie może prowadzić ewidencję operacji gospodarczych w postaci KPiR szczegółowo określa polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą to robić – osoby fizyczne osiągające dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej (które wybrały formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatku liniowego), spółki jawne, spółki cywilne, a także spółki partnerskie.

Ale forma działalności to nie jedyny wymóg. Otóż wspomniane podmioty, aby móc prowadzić księgowość w formie Księgi Przychodów i Rozchodów, nie mogą przekroczyć 2 000 000 euro dochodów za poprzedni rok podatkowy, w przeliczeniu na polską walutę. Natomiast w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekroczy wspomniany limit dochodu – musi przejść na prowadzenie księgowości pełnej.

Co zawiera Księga Przychodów i Rozchodów?

Budowa KPiR nie jest przypadkowa. To jak powinna wyglądać oraz jakie dane musi zawierać, również określa odpowiednie rozporządzenie Ministra Finansów. Tak więc księga posiada ściśle wyznaczone kolumny, które należy uzupełniać konkretnymi informacjami. W prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów ważne jest także pilnowanie wskazanych terminów dokonywania zapisów czy też zgłaszania księgi. Chociaż prowadzenie KPiR nie jest bardzo skomplikowane wiele firm korzysta z pomocy fachowców takich jak biuro rachunkowe Abacus w Warszawie. Dzięki temu przedsiębiorcy mają pewność, że ewidencja jest prowadzona prawidłowo i zgodnie z wszelkimi wymaganiami. Ponadto nie muszą martwić się żadnymi terminami, ponieważ księgowi zajmują się wszystkimi szczegółami.